You are currently viewing Bezlepkové madlenky z bielkov
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Bezlepkové madlenky z bielkov

Aj vám niekedy po pečení ostanú v chladničke bielky a vy neviete, čo s nimi? V takomto prípade sa vám zíde náš recept na bezlepkové madlenky z bielkov. Lahodné mini pečivká, ktoré padnú dobre ku káve ale aj na raňajky, či prilepšenie na desiatu.

Bezlepkové madlenky z bielkov

 

Potrebujeme:

  • 100 g ryžovej múky Novalim
  • 30 g kokosovej múky
  • 100 g kryštálového cukru
  • 130 g mlieka (môže byť aj rastlinné)
  • 70 g masla alebo rastlinného tuku na pečenie
  • 90 g bielkov (čo sú bielky asi z 3 vajec
  • štipka soli
  • 1/2 balíčka vanilkového cukru
  • pol ČL kypriaceho prášku bez lepku

 

Prípadne práškový cukor a sušené kokosové mlieko alebo strúhaný kokos na posypanie.

 

Postup:

Príprava receptu na bezlepkové madlenky je pomerne jednoduchá a nepotrebujeme k nej žiadne špeciálne náradie.

Začneme s bielkami. Bielky s mliekom dáme do misy a metličkou ich premiešame (netreba šľahať). Stačí iba toľko, aby sa obe prísady prepojili.

Sypké prísady – ryžovú múku Novalim, kokosovú múku, kypriaci prášok bez lepku a soľ – preosejeme, pridáme cukor a vanilkový cukor a spolu všetko premiešame. Na tieto suché prísady dáme zmäknuté maslo a rukami hmotu rozdrobíme tak, aby sa maslo zapracovalo do múky a vzniklo nám niečo ako mrvenička.

Na celé toto nalejeme mliekovo-bielkovú tekutiny a metličkou miešame, kým sa nám prísady neprepoja a nevznikne hustá ale stále tekutá zmes.

Cesto na bezlepkové madlenky nalejeme do maslom alebo tukom vytretých a ryžovou múkou vysypaných formičiek na madlenky (silikónových alebo kokových). Madlenky pečieme vo vopred rozohriatej rúre na 180 stupňoch asi 12 minút, kým sa nesfarbia do bledožlta a ich okraje sa nezačnú sfarbovať do zlatista.

Po dopečení ich opatrne vyklopíme a necháme na mriežke vychladnúť. Podávame ich posypané práškovým cukrom a kokosovou múkou alebo strúhaným kokosom.

bezlepkové madlenky z bielkov
bezlepkové madlenky z bielkov

Drobné bezlepkové pečivo

Šikovné bezlepkové koláčiky je dobré mať po ruke. Padnú vhod, keď sme napríklad mimo domu a príde na nás hlad. Namiesto toho, aby sme rýchlo začali zháňať, kde majú niečo bezlepkové, môžeme si z krabičky v kabelke alebo ruksaku vybrať domáce bezlepkové madlenky alebo iné koláčiky. Vieme, z čoho sú zložené, lebo sme si ich sami napiekli. A vieme, že nám budú chutiť :-).

Inšpirujte sa našími nápadmi na takéto domáce pečivo bez lepku:

Mini mafinky zo zvyškov nezjedených koláčov

Hrnčekové tekvicové muffiny bez lepku

Bezlepkové cookies s pohánkou a čokoládou

Slané oškvarkové keksíky bez lepku

Nepečené arašídové maškrty bez lepku