Slaný bezlepkový koláč s hubami a mozzarellou

Kto má dnes chuť na dobrý slaný bezlepkový koláč? Lebo práve takýto recept pre vás máme. Slaná bezlepková pochúťka, ktorá sa vám bude hodiť večer k nápojom a telke, alebo si jej zvyšky zabalíte na druhý deň do práce. Poďme teda piecť :-).

Slaný bezlepkový koláč s hubami a mozzarellou

Potrebujeme:

Na cesto:

250 g bezlepkovej múky Promix Beta + na pomúčenie dosky

¼ kocky droždia

1/2 ČL kryštálového cukru

250 ml mlieka

Soľ

 

Na plnku:

Olivový olej

250 g mozzarelly

Hrsť sušených húb

4 stonky tymiánu

Soľ

Čerstvo pomleté čierne korenie

1 vajce na potretie

 

Postup:

Sušené huby namočíme do studenej vody aspoň na pol hoinu. Potom scedíme a na papierovom obrúsku osušíme. 

Pripravíme kvások. Do hrnčeka nalejeme 50 ml mlieka, rozdrobíme droždie, pridáme cukor a necháme pracovať 10-15 minút na teplom mieste, kým vznikne kvások. Do veľkej misy preosejeme múku, pridáme štipku soli a kvások. Postupne prilievame aj zvyšok mlieka. Vymiesime nadýchané cesto, posypeme ho trochou múky a prikryjeme čistou utierkou. Necháme na teplom mieste kysnúť aspoň 45 minút. 

Po vykysnutí vyklopíme na pomúčenú dosku, ručne trochu premiesime a vyvaľkáme do tvaru dlhého obdĺžnika. Ak sa nám zdá cesto príliš riedke, môžeme prisypať trochu múky. Vyvaľkané cesto premiestnime do úzkej dlhej formy (napr. forma na biskupský chlebík) vystlanej papierom na pečenie. Cesto uložíme tak, aby boli všetky okraje vyvýšené.

Potrieme ho trochou olivového oleja, poukladáme naň tenké plátky osušenej mozzarelly a na ňu sušené huby. Podľa chuti osolíme, okoreníme a posypeme lístkami čerstvého tymiánu. Teraz vyvýšené okraje cesta zahneme smerom dovnútra a dobre po okrajoch pritlačíme. Cesto potrieme rozšľahaným vajíčkom.

Pečieme v rúre vopred vyhriatej na 180 °C približne 20 minút do zlatista ideálne pri parnom režime. Po upečení necháme koláč mierne vychladnúť. Potom ho pomocou papiera na pečenie vyberieme z formy a nakrájame. Najlepšie chutí ešte mierne teplý.

slaný bezlepkový koláč
slaný bezlepkový koláč


Slané bezlepkové koláče a dobroty

Vyskúšajte tiež:

Slaný bezlepkový koláč s bryndzou

Zemiakové dolky bez lepku

Slané bezlepkové muffiny s olivami

Slané bezlepkové palacinky

Slané koláčiky bez lepku so špargľou