Cheesecake bez lepku s perníkovým cestom a mandarínkovou polevou

Cheesecake bez lepku sa dá pripraviť na mnoho spôsobov. My sme si povedali – je jeseň, poďme teda nakombinovať obľúbené jesenné chute. A výsledok stál za to. Skvelý cheesecake, ktorého základ tvoria naše bezlepkové perníkové keksy Permonky, sme dochutili mandarínkovou polevou. Verte, že táto kombinácia sladko-kyslej chuti nenechala nikoho vlažným. Koláč chutí fantasticky!

Cheesecake bez lepku s perníkovým cestom a mandarínkovou polevou

 

Potrebujeme:

(na menší plech s rozmermi 20×30 cm alebo na okrúhlu tortovú formu s priemerom 20 cm)

Na korpus:

2 balenia bezlepkových perníkových keksov Permonky

120 g masla

 

Na plnku:

500 g jemného tvarohu

500 g krémového syra

3 vajcia

1 balenie bezlepkového vanilkového pudingu

kôra a šťava z 1 citróna

150 g kryštálového cukru

 

Na polevu:

200 ml mandarínkového džúsu

prípadne trochu cukru na dochutenie

4 plátky želatíny

 

Postup:

Bezlepkové keksíky Permonky rozomelieme na strúhanku. Pridáme k nim zmäknuté maslo a dobre spolu premiešame. Túto zmes natlačíme na dno plechu alebo tortovej formy, ktoré sme vopred vystlali papierom na pečenie. Povrch zmesi riadne utlačíme opačnou stranou lyžice.

Na plnku rozmiešame tvaroh, krémový syr a vajcia spolu s cukrom do hladka. Pridáme citrónovú kôru a šťavu a napokon aj vanilkový puding a tvarohovú zmes nalejeme na pripravený korpus.

Cheesecake bez lepku dáme piecť do rúry na 160 stupňov parného režimu (ak nemáme parný režim, dáme na dno rúry do ohňovzdornej nádoby vodu, aby sa generovala para) a pečieme ho pomaly, kým je povrch na dotyk pružný. V prípade koláča na plech to bude kratšie, asi pol hodinu, v prípade torty to môže trvať dlhšie. Odporúčame priebežne sledovať stav prepečenia.

Hotový cheesecake bez lepku vyberieme z rúry a necháme ho vychladnúť.

Na mandarínkovú polevu najprv namočíme plátky želatíny v studenej vode a necháme ich napučať. Do malého kastrólika dáme 3-4 PL z mandarínkovej šťavy, potom do nej vložíme vyžmýkanú želatínu a pomaly miešame a zahrievame, kým sa želatína úplne nerozpustí. Neprevárame!

Potom túto želatínovú zmes vlejeme do zvyšku pripravenej šťavy (ktorú môžeme podľa chuti dosladiť cukrom) a riadne rozmiešame. Necháme chvíľu v chlade a keď začne zmes hustnúť, nalejeme ju na upečený a vychladnutý cheesecake bez lepku a necháme v chladničke niekoľko hodín, kým poleva nestuhne.

cheesecake bez lepku
cheesecake bez lepku

Cheesecake bez lepku

Pre všetkých milovníkov týchto chutných tvarohových koláčov sme spísali naše archívne recepty. Ktorý si vyberiete? Alebo dáte prednosť dnešnému Permonkovému? 🙂

Citrónový bezlepkový cheesecake zo zvyškov vianočných perníkov

Limetkový cheesecake bez lepku 

Jednoduchý medovo-citrónový cheesecake z nášho medového cesta

Letný cheesecake s malinami