Tekvicový chlieb bez lepku

Čím ďalej, tým obľúbenejší tekvicový chlieb sme pre vás napiekli bez lepku. Nádherne sfarbený chlieb s jemnou striedkou si vás určite získa. Využite jesennú tekvicovú sezónu a spestrite si váš bezlepkový jedálniček týmto receptom.

Tekvicový chlieb bez lepku

 

Potrebujeme:

400 g bezgluténovej múky Promix Beta

80 g Novalim pohánkovej múky

1 PL psyllia

1 ½ ČL soli

½ ČL mletej rasce

400 ml teplej vody

10 g sušeného droždia

45 g olivového oleja

1 vajce

250 g tekvicového pyré (z jednej menšej tekvice hokkaido)

1 ČL kryštálového cukru

Hrsť tekvicových semiačok

 

Postup:

Tekvicu hokkaido zbavíme šupky, jadierok a nakrájame na malé kocky. Varíme vo vode do úplného zmäknutia. Scedíme a rozmixujeme ponorným mixérom na pyré (prípadne môžeme použiť aj kúpené tekvicové pyré). Necháme vychladnúť.

Pripravíme si kvások. Do menšej misky odlejeme 100 ml z odmeranej vody, pridáme droždie a cukor. Premiešame a necháme vzísť kvások (trvá to približne 10 minút). V inej veľkej mise si zatiaľ zmiešame múku Promix Beta a pohánkovú múku Novalim, psyllium, dve tretiny tekvicových semiačok, soľ a rascu. Pridáme vajce, olej, zvyšnú vodu, tekvicové pyré a nakoniec aj hotový kvások. 

Vypracujeme vláčne mierne lepivé cesto, ktoré hnetieme aspoň 10 minút, aby sa všetky suroviny navzájom dobre prepojili. Cesto z vrchu pomúčime, prikryjeme čistou utierkou alebo potravinovou fóliou a na teplom mieste necháme kysnúť, kým cesto zdvojnásobí svoj objem – cca 45 minút. 

Vykysnuté cesto z vrchu znova pomúčime a preložíme do formy na chlieb. My sme použili misu z jenského skla. Na povrch cesta dáme zvyšné tekvicové semiačka. Pečieme vo vopred vyhriatej rúre na 220 °C približne 45-50 minút. Počas pečenia aspoň dvakrát pokropíme vodou. Po dopečení vyberieme tekvicový chlieb z rúry a necháme vo forme vychladnúť.

Bezlepkové pečenie s kysnutým cestom

Piecť bezlepkové chleby či pečivo nie je veru jednoduché. Chce to trochu trpezlivosti a možno aj skúšania, aby ste sa “zžili” so špecifikami bezlepkových múk. Na to, aby sa vám podarilo dobré bezlepkové kysnuté cesto na chlieb, pečivo či koláče, však netreba žiadnu vedu. Stačí si vedieť vybrať správnu múku a bude to oveľa jednoduchšie.

My vám odporúčame naše múky Promix ALFA a BETA, ktoré sú obohatené o prírodné minerály a my sme ich špeciálne namiešali tak, aby sa s nimi dobre manuálne pracovalo a kysnuté bez lepku sa vám podarilo.

bezlepková múka Promix Alfa
bezlepková múka Promix Alfa