Cviklový šalát s bezlepkovými krutónmi

V lete prirodzene zjeme viac šalátov. Ale aby sme ani na jeseň nezanedbali prísun vitamínov, pripravili sme si chutný cviklový šalát s tofu, cícerom a bezlepkovými krutónmi. Dobre padne na ľahký obed či večeru, ale aj ako predjedlo.

Cviklový šalát s bezlepkovými krutónmi

 

Potrebujeme:

1 balenie miešaného šalátu (špenát, rukola, poľníček, ľadový šalát, atď.)

2 predvarené väčšie cvikly

1 balenie tofu (neúdeného)

Malá konzerva cíceru v náleve

4 krajce Novalim chlieb LINSI

Tekvicový olej

Olivový olej

Soľ

Čerstvo pomleté čierne korenie

Sušené oregano

 

Postup:

Najprv si dáme uvariť cviklu. Tento krok môžeme pokojne spraviť aj deň vopred, alebo si kúpime už predvarenú cviklu.

Potom si pripravíme krutóny z bezlepkového chleba Linsi. Môžeme na ne využiť aj jemne obschnutý chlebík.

Krajce chleba LINSI potrieme z oboch strán tekvicovým (alebo olivovým) olejom a jemne osolíme. Opečieme ich na suchej panvici alebo ich dáme na 10 minút do vopred vyhriatej rúry na 200 °C. Potom opečené chlebíky pokrájame na malé kocky. Tofu nakrájame na 1 cm široké obdĺžniky a na rozpálenom olivovom oleji ho opečieme z oboch strán do zlatista. 

Medzitým do hlbokých tanierov poukladáme čerstvý miešaný šalát – špenát, rukolu, ľadový šalát, poľníček a pod.  Predvarenú cviklu nakrájame na menšie kúsky a pridáme k šalátu. Z konzervy cícera odoberieme do každej porcie 1-2 PL. 

Na vrch poukladáme opečené tofu, jemne ho okoreníme, podľa chuti dosolíme a posypeme trochou sušeného oregana. Nakoniec pokvapkáme cviklový šalát olivovým alebo tekvicovým olejom a prisypeme bezlepkové krutóny.

cviklový šalát s bezlepkovými krutónmi
cviklový šalát s bezlepkovými krutónmi

Chutné šaláty

Na úvod sme spomenuli, že šaláty nie sú iba letným jedlom. Aj keď cviklový šalát najlepšie chutí na jeseň, z čerstvo dozretej cvikle. Aj na jeseň je dôležité dopriať svojmu telu porciu vitamínov. Šaláty sa dajú pripraviť na viacero spôsobov a nikdy sa človeku nezunujú. Ak máte chuť pripraviť si dobrý šalát aj nabudúce, vybrali sme pre vás z nášho receptového archívu nasledovné inšpirácie:

Špargľový šalát s bezlepkovými krutónmi

Šalát tabouleh z petržlenovej vňate

Zelený šalát a šošovicové fašírky

Cestovinové šaláty