Kysnuté bezlepkové koláče s ovocím a mrveničkou

Viete, prečo máme všetci tak radi kysnuté bezlepkové koláče s ovocím? Lebo ich môžeme jesť po celý rok. Dajú sa pripravovať s čerstvým ale aj mrazeným ovocím. A tá mrvenička! Tej musí byť veľa a nepoznáme nikoho, kto by ju nemal rád. My sme tentoraz z našej múky Promix Beta pripravili čučoriedkové kysnuté bezlepkové koláče. Beta sa super hodí na kysnuté, dobre sa s ňou pracuje a navyše je obohatená o prírodné minerály a obsahuje aj jablčnú vlákninu.

Kysnuté bezlepkové koláče s ovocím a mrveničkou

Potrebujeme:

  • 300 g bezgluténovej múky Promix Beta
  • 200 ml vlažného mlieka
  • 100 g bieleho gréckeho jogurtu
  • 4 PL kryštálového cukru
  • 1 PL jemne mletej pohánkovej múky Novalim
  • 1 ČL mletej škorice
  • 2 vajcia

Na mrveničku:

1 vajce na potieranie

asi 200 g čučoriedok

 

Postup:

Cesto na tieto kysnuté bezlepkové koláče sa pripravuje veľmi jednoducho a bez miesenia. Odporúčame začať ho pripravovať neskôr večer, keďže kysne cez noc a pečenie dokončujeme ráno.

Všetky prísady vrátane bezgluténovej múky Promix Beta dáme do väčšej misy, varechou ich premiešame (najprv suché prísady a potom k nim pridáme mokré prísady). Miešame, kým sa všetky ingrediencie prepoja a vznikne lepkavá guľa cesta. Takto pripravené cesto len prikryjeme potravinárskou fóliou a necháme ho cez noc na kuchynskej linke kysnúť.

Ráno vyklopíme cesto na pracovnú dosku, ktorú sme pomúčili bezlepkovou múkou. Rozdelíme ho na 4 (ak chceme väčšie koláče) alebo na 8 ks. Každý kúsok cesta prstami roztlačíme na kruh s vyššími okrajmi a položíme ich na plech vystlaný papierom na pečenie. Do stredu cesta spravíme priehlbinku, do ktorej dáme čučoriedky a jemne ich vtlačíme do cesta.

Okraje cesta potrieme rozšľahaným vajcom a potom celé kysnuté bezlepkové koláče posypeme mrveničkou. Tú si pripravíme tak, že v miske zmiešame uvedené prísady lyžicou a potom cesto rukou mrvíme na mrveničku.

Pečieme vo vopred vyhriatej rúre na 190 stupňoch asi 25-30 minút do zlatohneda.

Najlepšie chutia čerstvo upečené, ak ich nezjete, zmrazte si ich.

kysnuté bezlepkové koláče
kysnuté bezlepkové koláče

Kysnuté bezlepkové koláče z nášho archívu

Naše múky Promix Alfa a Promix Beta sú špeciálne namiešané tak, aby sa z nich dalo pripraviť dokonalé bezlepkové kysnuté cesto. Na koláče, na langoše, na knedle či buchty. Dobre sa s cestom manuálne pracuje a rýchlo kysne. Obe múky sú navyše obohatené komplexom prírodných minerálov, čo zvyšuje ich nutričnú hodnotu.

V našom archíve nájdete viacero receptov na rôzne kysnuté cestá, v sladkom či slanom prevedení. My sme pre vás vybrali nasledovné:

Bezlepkové judáše z kysnutého cesta

Marhuľový kysnutý koláč bez lepku s posýpkou

Bezlepkové kysnuté venčeky na Veľkú noc

Kysnuté pečivo bez lepku zo zemiakového cesta