Grilovačková sezóna je v plnom prúde a preto vám dnes prinášame recept, ktorý sa bude hodiť. Grilované krídelká, ku ktorým sme si napiekli domáci rozmarínový osúch bez lepku. A pridáme aj recept na humus z červenej šošovice. Komplet grilovačkové menu pre bezlepkáčov, ktorému nepovie nie ani lepkáč :-).
Grilované krídelká a rozmarínový osúch bez lepku
Potrebujeme:
12 ks kuracích krídel
2 PL olivového oleja
2 strúčiky cesnaku
2 PL tekutého medu
4 PL kvalitnej sójovej omáčky
½ PL citrónovej šťavy
Soľ
Čerstvo pomleté čierne korenie
Na osúch:
360 g Novalim bezgluténovej múky Promix Alfa + na dosku
20 g Novalim pohánkovej múky
330 ml vlažného mlieka
2 ČL sušeného droždia alebo ¼ kocky čerstvého droždia
1 ČL krupicového cukru
1 ČL soli
1 PL olivového oleja + na potretie
Hrubá morská soľ
1 vajce (nemusí byť)
2 vetvičky rozmarínu
Na hummus z červenej šošovice:
4 mrkvy
4 PL olivového oleja
½ ČL korenia karí
⅓ šálky červenej šošovice
Hrsť vlašských orechov + na posypanie
1 strúčik cesnaku
1 PL tahini pasty
2-3 PL citrónovej šťavy
¼ ČL mletého koriandra (nemusí byť)
¼ ČL mletej rímskej rasce
¼ ČL kajenského korenia
¼ ČL mletej červenej papriky
Soľ
Čerstvo pomleté čierne korenie
Petržlenová vňať na posypanie
Postup:
Kuracie krídelká umyjeme, osušíme papierovým obrúskom a každé cez kĺbik prekrojíme na polovicu (treba trafiť správne miesto kĺbiku, vtedy sa dá ľahko prerezať). Jemne osolíme. Vo väščej mise z oleja, sójovej omáčky, medu, citrónovej šťavy a cesnaku pripravíme marinádu. Kuracie krídelká do nej vložíme, dobre spolu premiešame, prikryjeme potravinovou fóliou a necháme v chladničke marinovať aspoň 4 hodiny (ideálne však cez noc). Pred grilovaním krídelká vyberieme z chladničky aspoň 30 minút vopred, aby získali izbovú teplotu. Grilujeme ich na alumíniovom podnose na rozpálenom grile, pričom počas grilovania otáčame. Grilujeme radšej pomalšie, aby sa nám prepiekli aj zvnútra a nezhoreli zvonka. Ak nemáme gril, môžeme ich upiecť v rúre a to nasledovne. Krídelká vložíme na plech alebo do zapekacej misy vymastenej trochou oleja tak, aby sa navzájom neprekrývali. Prikryjeme a vo vyhriatej rúre na 200 °C ich pečieme približne 40 minút. Potom misu odokryjeme, zvýšime teplotu na 220 °C a dopečieme ešte asi 10-15 minút dochrumkava. Po dopečení prikryjeme alobalom, aby hneď nevychladli.
Bezlepkový osúch s rozmarínom
Medzitým si pripravíme cesto na osúch. V malej miske zmiešame mlieko, cukor a droždie a necháme postáť, kým nevznikne kvások (na povrchu sa objavia bublinky). Z bezlepkovej múky Promix Alfa, pohánkovej múky, soli, oleja a hotového kvásku vypracujeme hladké cesto. Ak by sa cesto lepilo, môžeme pridať ešte trochu múky. Vypracované cesto v mise prikryjeme čistou utierkou a necháme na teplom mieste kysnúť, až zdvojnásobí svoj objem (trvá to asi 40 minút). Vykysnuté cesto ešte trochu premiesime a na doske rozvaľkáme na obdĺžnik s hrúbkou asi 1 cm. Prenesieme ho na plech vystlaný papierom na pečenie, potrieme trochou olivového oleja, ktorý sme si zmiešali s lístkami rozmarínu. Nakoniec posypeme hrubozrnnou soľou a dáme do vyhriatej rúry. Pečieme na 170-180 °C 15-20 minút. Pre zlatistú farbu osúcha, môžeme ho potrieť rozšľahaným vajcom 5 minút pred dopečením. Po dopečení osúch necháme vychladnúť a nakrájame na menšie kúsky. Osúch si ľahko pripravíme aj deň vopred. Po vychladnutí ho nakrájaný zamrazíme v igelitových vreckách a na hostinu len necháme rozmraziť. Bude ako čerstvý.
Šošovicový humus
Hummus môžeme pripraviť, kým nám kysne cesto na osúch. Najprv očistíme mrkvu, nakrájame ju na paličky, pokvapkáme 1 PL olivového oleja, posypeme korením karí, osolíme a okoreníme. Spolu premiešame a poukladáme na plech vystlaný papierom na pečenie. Pečieme v rúre vyhriatej na 200 °C približne 25-30 minút. Šošovicu zalejeme vriacou vodou a povaríme asi 15 minút do zmäknutia. Potom scedíme. Vlašské orechy nasucho opražíme na panvici a necháme ich vychladnúť. Do mixéra vložíme uvarenú šošovicu, upečenú mrkvu a vlašské orechy. Pridáme citrónovú šťavu, cesnak, tahini pastu, zvyšné 3 PL olivového oleja a všetky koreniny. Dobre spolu rozmixujeme. Dochutíme soľou a korením. Ak je zmes príliš hustá, pridáme olivový olej. Hummus naložíme do misky, posypeme petržlenovou vňaťou a trochou opečených vlašských orechov. Prípadne ešte pokvapkáme olivovým olejom.
Ku grilovaným krídelkám podávame šalát z listovej zeleniny, šošovicový hummus a rozmarínový osúch. Dobre sa však hodia aj grécke tsatsiki.
Grilované krídelká a čo sa k nim ešte hodí
Keď už sú krídelká ugrilované, výborne sa k nim hodia aj ďalšie druhy rýchlych a chutných bezlepkových plochých chlebov:
Super jednoduchý chlieb bez lepku