Krehký malinový koláč

V lete dobre padne chutný ovocný dezert. Napríklad tento krehký malinový koláč, ktorý sme pre vás pripravili v podobe receptu. Ak máte doma naše chladené linecké cesto, môžete si dokonca prácu s ním zjednodušiť a zrýchliť.

 

Krehký malinový koláč

Potrebujeme:

Na cesto:

150 g bezlepkovej múky Promix PK alebo PK špeciál + na pomúčenie dosky

½ ČL soli

50 g práškového cukru

90 g studeného masla

3 PL studenej vody

Fazuľa na zaťaženie cesta pri pečení

 

Na náplň:

4 žĺtky

120 g krupicového cukru

200 g kyslej smotany

40 g Promix PK alebo PK špeciál

1-2 ČL mandľového likéru (amaretto)

150 g čerstvých malín

 

Na dokončenie:

Čerstvé maliny

Práškový cukor na posypanie

 

Postup:

Najprv si pripravíme cesto. V mise premiešame spolu (robotom alebo ručne) bezlepkovú múku Promix PK alebo PK špeciál, maslo, soľ a cukor tak, aby vznikla mrvenička. Pridáme 3 PL studenej vody, opäť krátko premiesime a vypracujeme vláčne cesto. Zabalíme do potravinovej fólie a odložíme do chladničky odpočívať na 30 minút. 

Rúru predhrejeme na 180 °C. Odpočinuté cesto rozvaľkáme na pomúčenej doske na okrúhly plát s hrúbkou 5 mm. Pomocou valčeka prenesieme cesto do formy s priemerom asi 25 cm a prstami poroztláčame ku dnu a aj ku okrajom. Popicháme ho vidličkou a prečnievajúce cesto odrežeme. Cesto prikryjeme papierom na pečenie a zaťažíme fazuľkami. Vložíme do rúry a pečieme približne 20 minút.

Kým sa pečie cesto, pripravíme si žĺtkovú náplň. V miske vyšľaháme žĺtky s cukrom na svetlú penu. Primiešame kyslú smotanu, hladkú múku a mandľový likér. Všetko dobre zapracujeme gumenou varechou. 

Predpečený korpus vyberieme z rúry, odstránime papier s fazuľkami a nalejeme žĺtkovú náplň. Do náplne povkladáme čerstvé, umyté a dobre osušené maliny a vložíme späť do rúry. Pečieme pri tej istej teplote ešte 20-25 minút. Koláč je hotový, keď sa povrch netrasie. Po dopečení, vytiahneme z rúry a necháme vychladnúť. Dozdobíme malinami, posypeme práškovým cukrom a nakrájame.

krehký malinový koláč
krehký malinový koláč

Tip: Namiesto krehkého cesta môžeme použiť aj Novalim Bezgluténové chladené linecké cesto.

Malinový koláč

Receptov na chutné bezlepkové ovocné koláče máme na našej stránke neúrekom. Pozrite si na stránke https://novalim.net/recepty, čo všetko sme pre vás napiekli. Pomocou lupy si jednoducho vyhľadáte to, na čo máte práve chuť. Keď zadáte napríklad slovo “marhuľov” a stránka vám vylistuje marhuľové recepty.

Prajeme vám dobrú chuť bez lepku :-).

krehký malinový koláč
krehký malinový koláč