Jednoduchý mirabelkový koláč bez lepku

V lete sa nám nechce tráviť veľa času v kuchyni. A na to sú dobré recepty typu “jednoduchý”. Ako náš jednoduchý mirabelkový koláč bez lepku. V sezóne ovocia dobre padne, výborne chutí a vďaka nášmu hotovému chladenému lineckému cestu je aj raz dva hotový.

Jednoduchý mirabelkový koláč bez lepku

 

Potrebujeme:

1 balenie bezgluténového chladeného lineckého cesta

asi pol kg odkôstkovaných mirabeliek (môžeme však použiť aj iné ovocie, napr. čerešne, slivky, marhule a pod.)

1 vanilkový puding bez lepku (prášok)

asi 250 – 300 ml mlieka

2 PL kryštálového cukru

3 PL mletých orechov (lieskovce, mandle alebo vlašské)

1 vajce

trochu vody alebo mlieka na rozriedenie

 

Postup:

Hotové chladené cesto bez lepku (linecké) vyberieme vopred z chladničky a necháme ho zmäknúť pri izbovej teplote. Potom ho dáme do misy, pridáme dve lyžice mletých orechov a asi 2 PL vody alebo mlieka a spolu všetko premiesime, aby sa orechy zapracovali do cesta. Ak je cesto suché, pridáme ešte zo dve lyžice tekutiny. Keď je cesto hladké a kompaktné, natlačíme ho na dno a po bokoch (asi do výšky 2 -3 cm) tortovej formy s priemerom 20 cm, ktorú sme vopred vystlali papierom na pečenie.

Cesto popicháme vidličkou, na tesno na jeho povrch naukladáme odkôstkované polovičky mirabeliek (prípadne iného ovocia, ako uvádzame vyššie).

Pudingový prášok premiešame s cukrom, mliekom a celým vajíčkom vymiešame do hladkej tekutiny a nalejeme ho na mirabelky.

Jednoduchý mirabelkový koláč bez lepku pečieme vo vopred vyhriatej rúre na 180 stupňoch asi 40-45 minút, kým nie je pudingová plnka upečená do tuhej konzistencie. Môžeme to odskúšať opatrným dotykom prstami.

Po dopečení necháme koláč vychladnúť. Počas chladnutia plnka ešte dochádza, preto koláč nakrojíme, až keď je studený.

jednoduchý mirabelkový koláč bez lepku
jednoduchý mirabelkový koláč bez lepku

Jednoduché bezlepkové pečenie

Aby sa vám s nami dobre a jednoducho pieklo, máme pre vás dva produkty, ktoré sú naozaj praktické. Chladenené hotové cestá bez lepku. Máme ich v dvoch verziách, linecké a medové a okrem klasických lineckých sušienok alebo medovníkov z nich môžete pripraviť rôzne iné druhy koláčov. Takéto rýchle a jednoduché pečenie dobre padne najmä v lete, keď síce máme chuť na sladké, ale sa nám nechce tráviť v kuchyni veľa času.

Inšpirujte sa našimi receptami, v ktorých si môžete prácu s cestom uľahčiť práve použitím našich hotových chladených ciest:

Bezlepkové koláčiky non plus ultra

Krehký slivkový koláč

Marhuľový zákusok bez lepku

Jednoduchý egrešový bezlepkový koláč

Bezlepková galetka

Citrónový bezlepkový koláč na spôsob “páj”