Brioškový nákyp s ovocím bez lepku

Jedlo z jedného pekáča je praktická vec. Brioškový nákyp s ovocím bez lepku, ktorý vám dnes ponúkame vo forme receptu, je presne také jedlo. A jeho ďalšou výhodou je, že veľmi chutí, najmä deťom :-).

Brioškový nákyp s ovocím bez lepku

Na cesto:

 

Na náplň:

  • 3 vajcia
  • 250 g ricotty alebo krémového tvarohu
  • ¼ hrnčeka medu alebo javorového sirupu
  • 2-3 hrnčeky drobného ovocia (maliny, černice, čučoriedky, jahody)
  • Kúsok masla na vymastenie formy
  • Práškový cukor na posypanie

Postup:

Najprv si pripravíme cesto. Vo veľkej mise zmiešame spolu vajcia, roztopené maslo, soľ, med, sušené droždie a vodu. Do zmesi postupne pridávame preosiatu bezlepkovú múku Promix Alfa a vypracujeme hladké vláčne mierne lepivé cesto. Zvrchu pomúčime a prikryté čistou utierkou alebo fóliou necháme kysnúť na teplom mieste 90-120 minút. 

Po vykysnutí vyklopíme na dobre pomúčenú dosku, opäť zvrchu pomúčime aj cesto a dobre ešte ručne premiesime. Cesto nakrájame na malé kúsky veľkosti jedného sústa. 

Na náplň si spolu vo veľkej mise vyšľaháme vajcia, ricottu (alebo tvaroh) a med (alebo javorový sirup). Do náplne pridáme kúsky cesta a umyté a dobre osušené ovocie a veľmi jemne spolu premiešame. Zmes potom vysypeme do maslom vymastenej hlbokej zapekacej misy alebo plechu. Pečieme vo vopred vyhriatej rúre na 160°C 30-40 minút. 

Je dôležité urobiť test špajdľou. Ak vyjde suchá, vtedy je nákyp upečený aj zvnútra. Pri niektorých typoch rúr môže pečenie trvať aj dlhšie. Počas pečenia a po vybratí z rúry môžeme zmes zvrchu pokropiť trochou vody. Nákyp s ovocím necháme vychladnúť a na záver ho posypeme práškovým cukrom.

brioškový nákyp s ovocím bez lepku
brioškový nákyp s ovocím bez lepku

Nákypy bez lepku

Máte radi nákypy? Tú najväčšiu klasiku, ryžový nákyp, vám neponúkneme. Máme však pre vás nápadité tipy na bezlepkové slané aj sladké nákypy, ktoré každému chutia. Ich základom je tvaroh, vďaka ktorému sú nákypy výživné, chutné a najmä šťavnaté. Také, aké dobré nákypy majú byť. A ak by sa u vás dnes nepripravoval nákyp s ovocím podľa nášho receptu vyššie, možno vás zaujme niektorý z nasledovných receptov:

Bezlepkový cestovinový nákyp s tvarohom

Slaný krupicový nákyp so slaninkou a cibuľou

Sladký krupicový nákyp s tvarohom