Bezlepkové pletenky s mandľovými lupienkami

Kto má rád sladké raňajky, určite mu dobre padne recept na bezlepkové pletenky s mandľovými lupienkami. Čerstvé domáce pečivo chutí najlepšie a preto máme pre vás tento výborný recept, na ktorom si u vás doma určite dobre pochutíte.

Bezlepkové pletenky s mandľovými lupienkami

Potrebujeme:

250 g bezlepkovej múky Promix Alfa  

1 ČL sušeného droždia 

2 vajcia + jedno na potretie

70 g roztopeného masla

160 ml vlažnej vody

1 ČL soli

1 PL tekutého medu

Mandľové lupienky

Ovocný lekvár na podávanie

 

Postup:

Vo veľkej mise spolu vymiešame vajcia, vodu, roztopené maslo, soľ a med. Postupne pridávame do zmesi preosiatu bezlepkovú múku Promix Alfa a vypracujeme hladké vláčne cesto. Môže sa trochu lepiť a malo by byť polotuhej konzistencie.

Zvrchu ho pomúčime, prikryjeme čistou utierkou alebo fóliou a necháme kysnúť na teplom mieste 90-120 minút. Po vykysnutí cesto vyklopíme na pomúčenú pracovnú dosku a ručne ešte dôkladne premiesime.

Rozdelíme ho na päť rovnakých častí. Každú časť potom na tri rovnaké diely, z ktorých ušúľame valčeky dlhé asi 15 cm. Každé tri šulčeky potom spolu zlepíme a zapletieme do klasického vrkoča. Na konci opäť spojíme dohromady.

Takto pripravené bezlepkové pletenky na plechu vystlanom papierom na pečenie prikryjeme a necháme ešte podkysnúť 20 minút. Pred pečením potrieme rozšľahaným vajíčkom a posypeme mandľovými lupienkami.

Pečieme ich vo vopred vyhriatej rúre na 180 °C približne 25-30 minút. Počas pečenia aspoň dvakrát zvrchu pokropíme vodou. Upečené pletenky necháme vychladnúť. Konzumujeme čerstvé alebo po vychladnutí ihneď zamrazíme. Bezlepkové pletenky podávame s ovocným lekvárom.

bezlepkové pletenky
bezlepkové pletenky

Domáce bezlepkové pečivo

Bezlepkové pletenky – môže byť? Veríme, že sa vám náš recept páči a že ho čoskoro vyskúšate. My však v našom archíve bezlepkových receptov máme aj ďalšie dobroty, ktoré sa oplatí napiecť. Rôzne druhy sladkého domáceho pečiva, ako stvoreného na spoločné víkendové raňajky. Poďte sa s nami na ne pozrieť a nezabudnite nám potom napísať, ktorý z našich receptov ste vyskúšali:

Bezlepková vianočka

Mäkučké bezlepkové briošky

Domáce bezlepkové žemličky na sladko