Bezlepkový krémeš Krémšnita

Milujeme bezlepkový krémeš. V akejkoľvek podobe. Máme totižto recept na jednoduché bezlepkové lístkové cesto, ktoré sa vám určite vydarí. A dnes sme z neho pripravili chutný chorvátsky bezlepkový krémeš známy ako Krémšnita. Poďte piecť spolu s nami!

Bezlepkový krémeš Krémšnita

 

Potrebujeme:

Na bezlepkové lístkové cesto:

 • 250 g bezlepkovej múky Promix UNI
 • 250 g jemného krémového tvarohu (nízkotučného)
 • 250 g masla
 • ¼ ČL soli

 

Na vanilkový krém:

 • 1 l mlieka
 • 8 žĺtkov
 • 200 g krupicového cukru
 • 150 g bezlepkovej múky Promix UNI
 • 1 PL vanilkovej pasty
 • 250 g smotany na šľahanie

 

Na dokončenie:

 • Práškový cukor
 • Jahody na ozdobu

 

Postup:

Najprv si pripravíme cesto. Bezlepkovú múku Promix UNI premiešame so soľou. Pridáme do nej na malé kocky nakrájané studené a tuhé maslo, studený tvaroh a lyžicou začneme cesto spracovávať (lyžicou najprv preto, lebo ruky by maslo a tvaroh zohriali a my ich potrebujeme studené). Keď sa jednotlivé prísady začnú spájať, rukou ich vymiesime do kompaktného bochníčka, cesto dáme do plastovej uzatvárateľnej nádoby a odložíme ho do chladničky. Bezlepkové lístkové cesto by malo v chlade odpočívať aspoň 3-4 hodiny, pokojne však aj cez noc.

Vychladnuté cesto rozdelíme na dve polovice, ktoré rozvaľkáme na veľkosť väčšieho plechu v tvare obdĺžnika. Obe polovice cesta preložíme na plechy vystlané papierom na pečenie a dáme do dobre rozohriatej rúry. Pečieme na 200 °C približne 10-15 minút, aby bol povrch zlatistý. 

Pripravíme si krém: Vo väčšej mise vyšľaháme spolu všetky žĺtky s cukrom do nadýchanej peny. Postupne pridávame preosiatu bezlepkovú múku Promix UNI, vanilkovú pastu a zatiaľ iba šálku mlieka. Zvyšné mlieko vlejeme do hrnca a zohrejeme tesne pod bod varu. Za stáleho miešania metličkou potom pomaly po pramienkoch prilievame teplé mlieko do žĺtkovej zmesi. Nakoniec prelejeme všetko spolu naspäť do hrnca a uvaríme hladký hustý puding. Puding treba stále miešať, aby zospodu neprihorel. Je hotový, keď sa v ňom začnú robiť bubliny. Prikryjeme ho kúskom papiera na pečenie alebo fóliou, aby sa nám nevytvorila na povrchu koža. Takto necháme úplne vychladnúť.

Krém na bezlepkový krémeš

Vychladnutý krém dobre prešľaháme, aby sme odstránili prípadné hrudky. V inej mise vyšľaháme na pevné špičky smotanu, ktorú potom gumenou varechou jemne zapracujeme do vanilkového krému. Hotový krém rovnomerne rozotrieme na jeden plát cesta, prikryjeme ho druhým plátom tak, aby zlatistá strana bola vidieť. Jemne pritlačíme a dáme stuhnúť do chladničky aspoň na tri hodiny,, ideálne cez noc. Vychladnutý krémeš narežeme na kocky pomocou cukrárskeho zúbkovaného noža. Posypeme práškovým cukrom a môžeme ozdobiť plátkami nakrájaných jahôd.

bezlepkový krémeš Krémšnita
bezlepkový krémeš Krémšnita

Recepty z bezlepkového lístkového cesta

Vyskúšajte aj tieto recepty :-).

Bezlepkový jahodový krémeš

Bezlepkové lístkové taštičky s lekvárom

Univerzálne bezlepkové lístkové cesto a nápady ako ho využiť