Pohánkový bezlepkový osúch

Pohánková múka je jednou z najobľúbenejších jednodruhoviek. My sme z nej upiekli výborný pohánkový bezlepkový osúch s rozmarínom a soľou, ktorý sa výborne hodí ako príloha ku kyslým polievkam. S príchodom grilovačkovej sezóny je tento bezlepkový osúch aj vhodnou voľbou k mäsu alebo zelenine.

Pohánkový bezlepkový osúch

 

Potrebujeme:

  • 200 g pohánkovej múky Novalim
  • 100 g bezgluténovej múky Promix Alfa
  • 100 ml acidofilného mlieka (môže byť aj zakysanka, cmar alebo pre bezlaktózovú verziu bublinková voda)
  • 250 ml vody
  • 2 zarovnané ČL soli
  • 2 zarovnané ČL sušeného droždia
  • 2 PL olivového oleja
  • trochu hrubozrnnej soli na posypanie
  • zopár vetvičiek rozmarínu
  • olivový olej na povrch osúcha

 

Postup:

Najprv v mise premiešame suché prísady – pohánkovú múku, bezgluténovú múku Promix Alfa, soľ a droždie. Potom do tejto zmesi pridáme olej, vodu a acidofilné mlieko (prípadne inú z uvedených alternatív) a varechou premiešame. Netreba dlho, stačí, kým sa všetky prísady prepoja. Vznikne nám hustá kašovitá hmota.

Tú prikryjeme fóliou alebo igelitovým vreckom a necháme pri izbovej teplote kysnúť, kým celá zmes viditeľne nenarastie a na jej povrchu sa spravia bublinky.

Opatrne ju vyklopíme na menší plech vystlaný papierom na pečenie, mokrými rukami alebo špachtľou ju rovnomerne rozotrieme po plechu, povrch pofŕkame olivovým olejom. Bezlepkový osúch necháme teraz opäť prikrytý fóliou asi pol hodinu podkysnúť.

Rúru rozohrejeme na 230 stupňov (ideálne v parnom režime).

Podkysnutý osúch posypeme hruborznnou soľou, ozdobíme malými vetvičkami čerstvého rozmarínu a dáme ho piecť do vyhriatej rúry. Pečieme ho asi 15-18 minút, kým sa na povrchu sfarbí do zlatohneda a jeho spodok bude rovnako zlatohnedý.

Upečený pohánkový bezlepkový osúch necháme vychladnúť na mriežke. Potom ho rozkrájaný na obdĺžniky podávame ešte čerstvý k polievkam (výborne sa hodí napríklad ku kyslej fazuľkovej) alebo aj ako prílohu k mäsu či zelenine počas grilovačky.

Nespotrebované kúsky sa dajú (zabalené v plastovom vrecku) dobre zmraziť.

pohánkový bezlepkový osúch
pohánkový bezlepkový osúch

 

Pohánkové recepty

Ešte neodchádzajte. Pohánka je veľmi zdravá surovina, ktorú sa oplatí zaradiť do jedálnička každého bezlepkáča. My sme z nej pripravili viacero dobrých receptov – sladkých alebo slaných – ktoré sme vám tu pridali na jedno miesto. Vyberte si ten, ktorý vás najviac zaujme a dajte nám potom vedieť, ako vám chutil:

Banánový chlebík z pohánkovej múky

Marhuľový koláč z pohánkovej múky

Pohánková roláda s gaštanovou plnkou

Rýchly pohánkový chlieb bez lepku

Slané pohánkové palacinky s hubami

Pohánková kaša bez lepku

Pohánková bábovka

Bezlepkové krupicové guľky s pohánkou

Pohánkové sušienky

Pohánková torta s brusnicami