Bezlepkové veka na obložené chlebíčky

Obložené chlebíčky sú klasika a pre nás, bezlepkáčov, dobre padne vedieť, ako sa pečie bezlepková veka. Maslové pečivo, ktoré sa hodí vždy, keď príde návšteva ale svoje využitie nájde aj vo všedný deň. Okrem receptu na túto bezlepkovú veku máme pre vás tipy aj na chutné nátierky, aby vaše chlebíčky neboli nudné :-).

Bezlepková veka na obložené chlebíčky

 

Potrebujeme:

500 g bezgluténovej múky Promix Alfa + na pomúčenie dosky

50 g roztopeného vlažného masla

500 ml teplého mlieka

½ kocky čerstvého droždia

½ ČL soli

5 g (1 ČL) kryštálového cukru

1 vajce na potretie

 

Postup:

Do misky nalejeme 100 ml mlieka, rozdrobíme doň droždie a pridáme cukor. Rozmiešame a necháme vzísť kvások. Trvá to asi 10 minút. Do veľkej misy preosejeme bezgluténovú múku Promix Alfa, pridáme soľ, zvyšné teplé mlieko, maslo a pripravený kvások. Všetko spolu vymiesime na hladké cesto (ideálne kuchynským robotom s hnetacím nástavcom). Je dôležité miesiť aspoň 10 minút, aby sa všetko dobre prepojilo. Cesto z vrchu posypeme trochou múky, prikryjeme čistou utierkou a necháme kysnúť na teplom mieste 60 minút. 

Keď cesto kysnutím zdvojnásobí svoj objem, vyklopíme ho na pomúčenú pracovnú dosku a ručne zľahka premiesime. Vytvarujeme podlhovastý bochník, ktorý vložíme do formy na chlebík vystlanej papierom na pečenie alebo trochu vymastenej a vysypanej múkou. Opäť prikryjeme utierkou a necháme ešte podkysnúť vo forme cca 30 minút.

Potom potrieme rozšľahaným vajcom a dáme piecť do vopred vyhriatej rúry. Pečieme na 200 °C do zlatista približne 30 minút. Počas pečenia aspoň dvakrát pokropíme veku vodou, aby si uchovala vláčnosť. Po upečení necháme vychladnúť a následne vyklopíme z formy. Veka chutí najlepšie čerstvá ako obložený chlebíček, prípadne s nátierkou, ale môžeme ju aj nakrájanú zamraziť. 

bezlepková veka
bezlepková veka

Domáce je domáce

Pečiete si svoje domáce bezlepkové pečivo? Bezlepková veka je len jednou z mnohých možností, ktoré vám ponúkame. Skúste aj nasledovné pečivá a chutné nátierky k nim:

Nátierky na toastový chlieb 

Bezlepkové bagetky s lososovou penou

Rustikálny chlieb bez lepku

Super jednoduchý orientálny chlieb bez lepku

Rýchly pohánkový chlieb bez lepku