Bezlepkové judáše z kysnutého cesta

Veľká noc sa blíži, tak si dnes napečieme bezlepkové judáše z kysnutého cesta. Povieme vám, keď sme testovali tento recept, tak sme sa tešili na výsledok, lebo s cestom sa výborne pracovalo, krásne kyslo a judáše sa v rúre pri pečení pekne “začervenali”. No ale najviac nás tešilo to, čo vyšlo z rúry. Nádherne mäkké a chutné bezlepkové pečivo sladkastej chuti, ktoré je škoda piecť len na Veľkú noc. Tento recept si určite uchovajte a môžete podľa neho vypekať aj počas roka.

Bezlepkové judáše z kysnutého cesta

Potrebujeme:

  • 500 g bezgluténovej múky Promix Alfa (alebo Beta ak chcete “celozrnnú” verziu)
  • 250 ml mlieka (môže byť aj rastlinné)
  • 60 g kryštálového cukru
  • 50 g jemného tvarohu
  • 50 g bravčovej masti (alebo aj iného tuku, masla alebo rastlinného tuku)
  • 2 žĺtky
  • 1/2 kocky čerstvého droždia (môžeme použiť aj balíček sušeného)
  • 1 celé vajce na potretie
  • štipka soli
  • ak máme, môžeme do cesta pridať štipku šafránu, ktorý rozpustíme v lyžičke vody – vďaka čomu bude mať cesto krajšiu sýtožltú farbu

Postup:

Do teplého mlieka dáme lyžicu z odmeraného množstva cukru, rozdrobíme doň čerstvé droždie, rozmiešame a necháme v teple nakysnúť.

Do misy dáme bezgluténovú múku Promix Alfa (výborne sa hodí na kysnuté), pridáme soľ, zvyšok kryštálového cukru, masť, tvaroh a žĺtky. Potom sem prilejeme nakysnutý kvások a pomocou mixéra s hnetacími nástavcami miesime 10 minút cesto. Dĺžka miesenia je dôležitá a odporúčame ju dodržať, s cestom sa vám potom bude oveľa lepšie pracovať.

Vymiesené cesto sformujeme do bochníka, postriekame vodou, prikryjeme potravinárskou fóliou a necháme ho v teple vykysnúť na dvojnásobok. Dobre vykysnuté cesto narastie a bude mať pórovitú štruktúru.

Na doske, ktorú sme si pomúčili bezlepkovou múkou, potom cesto rozdelíme na 16 rovnakých kúskov. Tie vyšúľame do valčekov hrubých niečo vyše centimetra a pol a dlhých asi 15 cm. Jednotlivé kúsky cesta potom formujeme buď do dvojitých slimáčikov alebo vrkôčikov, ako vidno na fotke.

Tvary potom dáme na plech vystlaný papierom na pečenie a prikryjeme fóliou. Takto necháme bezlepkové judáše ešte asi 20 minút podkysnúť. Medzitým si rozohrejeme rúru na 200 stupňov.

Vykysnuté pečivo potrieme rozšľahaným vajíčkom a dáme ho piecť na 15-18 minút. Po dopečení necháme bezlepkové judáše trochu vychladnúť a potom ich rovno podávame. Najlepšie chutia ku káve alebo čaju, prípadne s džemom.

bezlepkové judáše
bezlepkové judáše

Veľkonočné bezlepkové recepty pre vás

Ešte neodchádzajte. Pozrite si náš výber tých najlepších bezlepkových receptov z našej bezlepkovej kuchyne:

Mäkké bezlepkové briošky

Univerzálne bezlepkové lístkové cesto

Bezlepkový jahodový krémeš

Kurča s bezlepkovou plnkou

Veľkonočný kakaový zajačik bez lepku

Bezlepkové oškvarkové pagáčiky bez lepku