Mäkučké bezlepkové briošky

Naše mäkučké bezlepkové briošky vás ohúria, verte nám. Neskutočne nadýchané a mäkké pečivká bez lepku si môžete upiecť kedykoľvek. Sú výborné ako raňajkové alebo desiatové pečivo ku káve alebo čaju, hodia sa na veľkonočný stôl alebo do ruksaku na výlet. Prečítajte si náš recept a neváhajte ho vyskúšať. Veríme, že vám bude chutiť rovnako, ako chutilo nám.

Mäkučké bezlepkové briošky

Potrebujeme:

350 g bezgluténovej múky Promix Alfa

200 ml vody

150 g tvarohu (použili sme hrudkový nízkotučný)

2 PL oleja

1 PL kryštálového cukru

1/2 kocky droždia (20 g)

1/2 ČL soli

1/2 ČL kypriaceho prášku

3 žĺtky

 

Na potretie:

1 vajce

1 PL mlieka

prípadne za hrsť hrubozrnného cukru na posypanie

bezlepkové briošky
bezlepkové briošky

Postup:

Bezgluténovú múku Promix Alfa, kypriaci prášok, cukor a soľ premiešame. V strede spravíme priehlbinku, do ktorej rozdrobíme droždie a zalejeme ho teplou vodou a trochu premiešame.

Ďalej pridáme tvaroh, olej, žĺtky a z tohto všetkého budeme miesiť cesto pomocou mixéra s hnetacími metličkami.

Pri miesení je dôležité dodržať čas miesenia – a to 10 minút. Je to doba potrebná na to, aby sa všetky prísady riadne prepojili a aby mala múka možnosť nasať dostatočné množstvo tekutín. Vďaka tomu potom docielime kvalitné a nadýchané cesto, ktoré rovnomerne nakysne.

Po 10 minútach miesenia cesto pokropíme vodou, prikryjeme potravinárskou fóliou (alebo napríklad igelitovou čiapkou na sprchovanie) a necháme ho 30 minút kysnúť na kuchynskej linke. Medzitým si pripravíme mafinový plech – ideálne na veľké muffiny = 6 ks (alebo ohňovzdorné misky na zapekanie s priemerom okolo 7-8 cm). Ak nemáme plech na veľké mafiny, môžeme použiť klasický na 12 mafinov.

Otvory na plechu vytrieme maslom alebo olejom a vysypeme bezgluténovou múkou Promix.

Vykysnuté cesto viditeľne zväčší svoj objem a bude krásne pórovité. Pomocou väčšej lyžice ho naporcujeme do mafinových otvorov. Povrch môžeme trochu uhladiť mokrou lyžicou. Plech prikryjeme fóliou a bezlepkové briošky necháme ešte asi 10 minút podkysnúť. Medzitým si rozohrejeme rúru na 190 stupňov (horný a dolný ohrev) a pripravíme si rozšľahané vajce s mliekom na potieranie.

Podkysnuté bezlepkové briošky potrieme vajíčkom s mliekom, môžeme ich posypať hrubozrnným cukrom a pečieme ich v rozohriatej rúre asi 25-30 minút do zlatohneda. Odporúčame odsledovať si to, pretože menšie briošky budeme piecť kratšie než väčšie.

Po dopečení ich necháme vychladnúť a hneď potom ich konzumujeme. Najlepšie sú čerstvé, ak by aj trochu obschli do druhého dňa, postriekame ich vodou a krátko nahrejeme v predhriatej rúre. Briošky sa dajú aj dobre mraziť.

bezlepkové briošky
bezlepkové briošky

Sladké bezlepkové pečivo a koláče

Pre všetkých milovníkov sladkého domáceho pečiva a koláčov bez lepku ponúkame ešte výber našich dobrôt:

Ovocné taštičky bez lepku

Perníkové muffiny bez lepku

Bezlepkové kysnuté venčeky na Veľkú noc

Zemiakové šišky bez lepku

Medové muffiny bez lepku