Bezlepkové zemiakové gnocchi s medvedím cesnakom

Zemiakové gnocchi s medvedím cesnakom sú jedlom, ktoré si určite treba navariť hneď, ako vykukne prvý medvedí cesnak. Táto zdravá bylinka, ktorá je prvou jarnou jedlou rastlinou z voľnej prírody, má všestranné použitie. Vyskúšajte náš recept na zemiakové gnocchi, ktoré podávame s pestom z medvedieho cesnaku.

Bezlepkové zemiakové gnocchi s medvedím cesnakom

Potrebujeme:

 • 750 g v šupke uvarených zemiakov
 • 250 g bezlepkovej múky Promix UNI
 • 50 g bezlepkovej krupice Novalim
 • 1 vajce
 • soľ
 • vodu

 

Na pesto z medvedieho cesnaku:

 • Viazaničku medvedieho cesnaku (asi 30 lístkov)
 • 2-3 PL olivového oleja
 • 10 polovičiek vlašských orechov (alebo mandlí, alebo píniových orieškov)
 • 2 ČL najemno nastrúhaného parmezánu

 

 • Ešte asi pol deci šľahačky, soľ, mleté čierne korenie a strúhaný parmezán na dokončenie omáčky.

 

Postup:

Uvarené zemiaky v šupke necháme úplne vychladnúť. Potom ich ošúpeme, prelisujeme alebo najemno nastrúhame a pridáme do nich bezlepkovú múku Promix UNI a bezlepkovú krupicu Novalim. Ďalej pridáme jednop celé vajce, zmes dochutíme soľou a vymiesime kompaktné cesto.

Vzhľadom na to, že rôzne druhy zemiakov majú rôznu savosť, v prípade príliš riedkeho a mäkkého cesta pridáme ešte bezlepkovú múku Promix UNI. Ak je cesto naopak príliš tuhé, rozriedime ho 1-2 PL vody.

Vymiesené cesto na pracovnej doske pomúčenej bezlepkovou múkou vyšúľame do valčeka s priemerom asi 2 cm, nakrájame ho na kúsky a z nich vyšúľame niečo ako hrubé malé šúľance, ktoré potom pritlačíme vidličkou do tvaru halušiek gnocchi.

Pripravené zemiakové gnocchi varíme vo veľkom hrnci v osolenej vode. Akonáhle vyplávajú na povrch vody, dierkovanou varechou ich vyberieme, necháme odkvapkať a premiestnime ich do misy. Zľahka ich pokropíme olivovým olejom a premiešame, aby sa nelepili.

Na pesto z medvedieho cesnaku všetky uvedené prísady vymixujeme ponorným mixérom do kašovitej konzistencie. Takto pripravené pesto uchovávame v sklenenej uzatvárateľnej nádobe v chladničke. Vydrží asi 2-3 týždne. Okrem cestovín ho môžeme použiť aj na dochutenie zeleninových šalátov alebo k mäsu, či do omáčok alebo nátierok.

Do malého kastrólika dáme asi pol deci šľahačky, 2-3 ČL pripraveného pesta z medvedieho cesnaku, dochutíme soľou a mletým čiernym korením a zahrejeme, aby sa všetky prísady dobre prepojili. Hotové zemiakové gnocchi v miske prelejeme pripravenou omáčkou z medvedieho cesnaku, dobre ich premiešame a servírujeme v hlbokých tanieroch posypaných strúhaným parmezánom.

 

zemiakové gnocchi
zemiakové gnocchi

Bezlepkové gnocchi na rôzne spôsoby

Máte radi talianske cestoviny gnocchi? S našími receptami si ich môžete vyrobiť doma v bezlepkovej podobe. Určite vyskúšajte náš dnešný recept na bezlepkové zemiakové gnocchi s medvedím cesnakom, ale odporúčame rovnako aj nasledovné recepty:

Tekvicové gnocchi s omáčkou zo šalvie

Bezlepkové gnocchi s tekvicou

Bezlepkové cviklové halušky s bryndzou