Tekvicové donuty bez lepku

Donuty – alebo šišky spoza oceánu  – sa stali aj u nás veľmi populárnymi. Nám sa na nich páči to, že sa dajú donekonečna varírovať. Pozrite si náš najnovší recept. Pripravili sme pre vás tekvicové donuty bez lepku a už na prvý pohľad sa im ťažko odoláva. Na ich prípravu vám bude stačiť pol hodinka a môžete si ich vychutnávať.

Tekvicové donuty bez lepku

 

Potrebujeme:

625 g bezlepkovej múky Promix Alfa

220 g tekvicového pyré

1 ½ ČL kypriaceho prášku bez lepku

200 g práškového cukru

¾  ČL mletého muškátového orechu

½ ČL soli

1 vajce

350 ml ryžového alebo kravského mlieka

2 PL roztopeného masla

2 – 3 ČL vanilkového extraktu

 

Na čokoládovú polevu:

100 g masla

100 g práškového cukru

3 PL kakaa

3 – 4 PL ryžového alebo kravského mlieka

 

Na bielu citrónovú polevu:

1 bielok

150 g práškového cukru

Šťava z polovice citróna

1 PL vriacej vody

 

Rastlinný olej na vysmážanie

Škoricový cukor

Cukrové ozdoby

 

Postup:

Vo väčšej mise zmiešame preosiatu bezlepkovú múku Promix Alfa, kypriaci prášok, preosiaty cukor, soľ a muškátový orech. V inej mise dôkladne premiešame maslo, vajce, tekvicové pyré (môžeme použiť aj kúpené z pohára, prípadne si uvaríme ošúpanú a na kocky nakrájanú tekvicu hokaido do mäkka a rozmixujeme na pyré) , mlieko a vanilkovú arómu.

Do tekutej zmesi pridáme suchú a vypracujeme vláčne ale pevné cesto. Cesto vyvaľkáme na pomúčenej doske na plát hrubý asi 1 – 1,5 cm, z ktorého potom vykrajujeme kolieska s priemerom asi 7 cm.

V strede každého kolieska vykrojíme ešte menší kruh typický pre americké šišky. Šišky vysmážame v dostatočnom množstve rozpáleného oleja z každej strany asi 2 minúty do zlatohneda. Hotové dáme osušiť na papierový obrúsok.

Kým vychladnú, pripravíme si polevy. Na čokoládovú necháme vo vodnom kúpeli roztopiť maslo, pridáme cukor, kakao a mlieko a metličkou miešame, kým sa vytvorí hustá poleva. Bielu polevu pripravíme tak, že v miske vyšľaháme všetky prísady do stredne hustej konzistencie.

Vychladnuté šišky namáčame do polovice v jednej alebo druhej poleve, necháme odkvapkať na mriežke, prípadne len obalíme v škoricovom cukre. Môžeme ozdobiť cukrovými ozdobami.

tekvicové donuty bez lepku
tekvicové donuty bez lepku


Šišky bez lepku

Ešte neodchádzajte. Kým nám trvajú Fašiangy, doprajme si ešte aspoň raz dobré šišky bez lepku. V našom archíve receptov nájdete viacero námetov na chutné šišky bez lepku, ktoré sa vám určite podaria.

Vyskúšajte napríklad kefírové šišky bez lepku, obaľované v škoricovom cukre. Ich príprava je rýchla a jednoduchá a šišky budú nadýchané a chutné.

kefírové šišky bez lepku
kefírové šišky bez lepku

Čo určite stojí za to je pozrieť si náš sumár fašiangových receptov – pod jednou strechou tu nájdete viacero tradičných receptov na šišky bez lepku. Napríklad klasické fašiangové šišky s lekvárom, nekysnuté rýchle bezlepkové šišky, zdravšie pečené mini donutky alebo tradičné fánky v bezlepkovej podobe.

šišky bez kysnutia
šišky bez kysnutia