Kefírové šišky bez lepku

Ledva skončia vianočné sviatky, už sú tu Fašiangy a s nimi “šiškové hodovanie”. My sme pre vás tiež pripravili nový recept na výborné bezlepkové šišky s kefírom, ktoré sme obalili v škoricovom cukre. Netreba o nich veľa hovoriť, stačí asi len toľko, že sú výborné a oplatí sa ich vyskúšať. Možno už tento víkend.

Kefírové šišky bez lepku

Potrebujeme:

200 g bezgluténovej múky Promix Alfa

50 g kukuričnej múky Novalim

100 ml kefíru alebo acidofilného mlieka

100 ml vody

50 ml oleja

1 vajce

1 ČL kryštálového cukru

1/4 kocky čerstvého droždia

 

Na obaľovanie: 100 g práškového cukru a 2 ČL mletej škorice

Na vysmážanie: asi pol litra rastlinného oleja alebo bravčovej masti

 

Postup:

V teplej vode rozmiešame 1 ČL kryštálového cukru a droždie. Necháme na teplom mieste nakysnúť. Keď sa na kvásku urobia bublinky, pridáme doň kefír, olej, rozmiešané vajíčko a toto všetko vlejeme do sypkej zmesi múk (Promix Alfa a kukuričná múka Novalim).

Mixérom s hnetačom miesime cesto po dobu 10 minút. Je dôležité dodržať dĺžku miesenia, pretože sa takto dobre spracujú všetky suroviny a cesto pekne nakysne.

Vymiesené cesto prikryjeme potravinárskou fóliou a necháme ho na teplom mieste kysnúť. Keď cesto podkysne, zväčší svoj objem a na jeho povrchu vzniknú malé bubliny, pripravíme si do kastróla olej alebo masť. Pomaly ich zahrejeme na teplotu 150 stupňov.

Pomocou dvoch lyžíc tvarujeme z vykysnutého šiškového cesta podlhovasté šišky, ktoré opatrne kladieme do rozpáleného oleja a smažíme ich z každej strany asi minútu-minútu a pol do zlatista.

Po vysmažení ich dierkovanou varechou vyberieme a necháme odkvapkať na papierovom kuchynskom obrúsku. Ešte teplé ich vyváľame v zmesi práškového cukru  a mletej škorice.

Kefírové šišky bez lepku podávame ešte teplé, najlepšie chutia s teplým kakaom alebo čajom.

 

kefírové šišky bez lepku
kefírové šišky bez lepku

Fašiangy a fašiangové recepty

Hľadáte ten správny recept na bezlepkové fašiangové recepty? Pripravili sme pre vás zbierku našich fašiangových receptov. Nájdete v nej tradičné fašiangové šišky, šišky bez kysnutia, zemiakové šišky, šišky pečené bez smaženia a aj zopár informácií o fašiangoch ako takých.

Kliknite na odkaz a vyberte si, ktorý recept pripravíte ako prvý :-).