Batátový chlebík bez lepku

Jesenné farby a chute sa snúbia v tomto recepte. Batátový chlebík bez lepku sa výborne hodí na raňajky. Spolu s teplým nápojom vás dobre zahreje a určite aj zasýti. Zabaľte ho deťom na desiatu, dajte si ho popoludní ku káve alebo si z neho spravte sladkú večeru.

Batátový chlebík bez lepku

Potrebujeme:

170 g bezlepkovej múky Promix PK alebo PK špeciál alebo Promix UNI + na vysypanie formy

2 stredne veľké batáty

140 ml rastlinného oleja (prípadne kokosového, ale bez vône)

2 vajcia

170 g krupicového cukru

1 ČL kypriaceho prášku bez lepku

1 ČL jedlej sódy

1 ČL mletej škorice

Štipka soli

¼ ČL mletého zázvoru

¼ ČL mletého klinčeka

¼ ČL nastrúhaného muškátového oriešku

60 g nasekaných lieskových orieškov

60 g nasekanej horkej čokolády

60 ml smotany na varenie

Kúsok masla na vymazanie formy

 

Postup:

Batáty ošúpeme, uvaríme a rozmixujeme na hladké pyré. Vo väčšej mise spolu prešľaháme pyré s olejom, potom postupne po jednom prišľaháme vajcia.

Prisypeme všetky suché ingrediencie (preosiatu bezlepkovú múku, cukor, soľ, kypriaci prášok, jedlú sódu a všetky koreniny) spolu s lieskovými orieškami a premiešame.

Vo vodnom kúpeli roztopíme čokoládu spolu so smotanou na varenie a necháme trochu vychladnúť. Formu na chlebík vystelieme papierom na pečenie alebo vymažeme trochou masla a vysypeme múkou. Nalejeme trochu cesta na spodok formy, naňho opatrne pramienkom krížom-krážom nalejeme trochu roztopenej čokolády.

Potom pokračujeme opäť trochou cesta a znova na to čokoládou. Striedaním cesta a  čokolády vytvoríme mramorový efekt.

Pečieme v predhriatej rúre na 175 °C asi 45 minút. Chlebík je hotový, keď špajľa zapichnutá do stredu cesta vyjde von suchá. Po upečení ho necháme vychladnúť a potom opatrne vyklopíme z formy a nakrájame. Podľa chuti môžeme ešte zvrchu poliať čokoládovou alebo bielkovou polevou. 

batátový chlebík bez lepku
batátový chlebík bez lepku

Sladké chlebíky

Okrem dnešného receptu na voňavý batátový chlebík bez lepku máme pre vás v našom archíve receptov ešte ďalšie nápady. Vyskúšajte napríklad tieto verzie sladkých chlebíkov:

Banánový chlebík z pohánkovej múky

Maslový banánový chlebík bez lepku