Strúhaný bezlepkový koláč so slivkami

Koncom prázdnin nám záhrada ponúka zas ďalšie dozreté ovocie. Tým pádom máme o dôvod navyše upiecť si tento jednoduchý strúhaný bezlepkový koláč so slivkami. Koláč, v ktorom vynikne práve chuť ovocia. V skutočnosti vám bude stačiť 5 prísad a ovocie. Pozrite si náš recept.

Strúhaný bezlepkový koláč so slivkami

 

Potrebujeme:

Na cesto:

150 g bezlepkovej múky Promix PK alebo PK špeciál

75 g masla alebo rastlinného tuku

50 g práškového cukru

1 celé vajce

2-3 PL studenej vody

 

Na plnku:

asi 10 sliviek alebo slív

trochu kryštálového cukru na dosladenie (množstvo závisí od zrelosti a sladkosti ovocia)

1-2 ČL mletej škorice

prípadne vajce a lyžicu mlieka na potieranie a trochu škorice na posypanie

 

Postup:

Bezlepkovú múku Promix PK alebo PK špeciál premiešame s práškovým cukrom, pridáme na kocky nakrájané maslo, vajce a varechou premiešame, aby sa sypké a mokré prísady spojili. Pridáme studenú vodu a vymiesime kompaktné cesto. To zabalíme do potravinárskej fólie a necháme ho v chladničke asi pol hodinu stuhnúť.

So stuhnutým cestom sa nám bude lepšie pracovať.

Medzitým si pripravíme slivky. Umyté ich rozpolíme, odkôstkujeme a posypeme kryštálovým cukrom podľa chuti a mletou škoricou.

Rúru rozohrejeme na 180 stupňov. Stuhnuté cesto vyberieme z chladničky a rozdelíme ho na dve polovice. Jednu natlačíme na dno tortovej formy, ktorú sme vystlali papierom na pečenie (priemer 20 cm). Na cesto naukladáme pripravené slivky a na ich povrch nastrúhame na väčšom strúhadle druhú polovicu cesta.

Koláč môžeme na povrchu potrieť rozšľahaným vajíčkom s lyžicou mlieka a posypať ho trochou mletej škorice. Strúhaný bezlepkový koláč pečieme v rozohriatej rúre na 180 stupňoch asi 30-40 minút do zlatista.

Podávame ho vychladnutý.

strúhaný bezlepkový koláč so slivami
strúhaný bezlepkový koláč so slivami

Jesenné ovocie a bezlepkové pečenie

Ak radi pečiete ovocné koláče bez lepku, dnes máme pre vás okrem tohto chutného receptu aj námety na ďalšie koláče zo sliviek alebo jabĺk. ako stvorené na koniec leta a začiatok jesene.

Jednoduchý slivkový koláč bez lepku

Jablkový koláč z krehkého cesta

Jednoduchý jablkovo-čokoládový koláč bez lepku

Makovo-jablkový koláč bez lepku