Slané zemiakové dolky bez lepku

Aj vám sa stane, že vám ostanú varené zemiaky z predošlého dňa? Slané zemiakové dolky bez lepku je presne ten recept, ktorý vám pomôže ich spotrebovať. Skvelé jedlo, ktoré v sebe kombinuje to najlepšie – zemiaky, kyslú smotanku, opraženú cibuľku a slaninku. Rýchlo hotové, jednoduché a tak dobré, že mu nebudete vedieť odolať.

Slané zemiakové dolky bez lepku

Potrebujeme:

2 šálky uvarených popučených alebo nastrúhaných zemiakov (1 šálka = 250 ml)

4 PL bezlepkovej múky Promix UNI

2 vajcia

1 ČL kypriaceho prášku

1 dcl mlieka alebo vody

2 ČL soli

 

Na ozdobenie:

kyslá smotana, opražená cibuľka, opražená slaninka, trochu čerstvej pažítky alebo petržlenovej vňate

 

Postup:

Všetky uvedené prísady (okrem tých na ozdobenie) dáme do väčšej misy. Varechou ich dobre premiešame, kým nám nevznikne husté kašovité cesto bez hrudiek. Vzhľadom na to, že rôzne druhy zemiakov majú rôznu schopnosť sať tekutinu, je možné, že množstvo pridanej vody môže byť odlišné, ako je uvedené v recepte. Pri sypkých, savých zemiakoch pridávame vody viac, pri pevnejších zemiakoch bude stačiť vody menej.

Pripravené cesto necháme asi 15 minút odstáť na kuchynskej linke. Medzitým si pripravíme panvicu (ak máme, použijeme panvicu na pečenie lievancov), dáme do nej olej, ktorý rozohrejeme. Nie však na príliš silno, aby sa dolky nespálili.

Z cesta potom dávame na panvicu lyžicou kôpky, z ktorých vytvarujeme dolky a opekáme ich rovnomerne z oboch strán na stredne silnom ohni. Opečené dolky bez lepku dáme na papierový obrúsok, aby sa odsal prebytočný tuk.

Podávame ich potreté kyslou smotanou, posypané opraženou cibuľkou, opraženou slaninou a ozdobené nasekanou pažítkou.

Z tejto dávky vyjde 12 ks doliek bez lepku.

slané dolky bez lepku
slané dolky bez lepku

Dolky a lievance bez lepku

Tieto jednoduché múčne jedlá sú veľmi obľúbené. Je mnoho spôsobov, ako si ich pripraviť. Tak či onak, chutia všetky výborne. Ktoré z týchto sladkých dobrôt si vyberiete vy?

Tekvicové lievance bez lepku

Bezlepková tvarohová omeleta s ovocím

Bezlepkové lievance s javorovým sirupom

Americké lievance bez lepku