Čokoládový lávový koláč bez lepku

Dnes niečo pre všetkých milovníkov čokolády. Čokoládový lávový koláč bez lepku s omáčkou z malín je láska na prvé ochutnanie. Kto by si nedal hriešny dezert s tekutou čokoládovou plnkou? Vyskúšajte si ho upiecť podľa nášho receptu.

Čokoládový lávový koláč bez lepku

Potrebujeme:

200 g  kvalitnej horkej čokolády (60-70%)

60 g Promix PK alebo PK špeciál (prípadne Novalim pohánkovej múky)

140 g masla

70 g krupicového alebo trstinového cukru

4 vajcia

 

Na malinovú omáčku:

150 g mrazených malín

30 g krupicového cukru

1 PL citrónovej šťavy

Mätové lístky na ozdobu

 

Postup:

Vo vodnom kúpeli necháme roztopiť čokoládu s maslom. Odstavíme a za občasného premiešania necháme vychladnúť. Vo väčšej miske vyšľaháme vajíčka s cukrom, pridáme čokoládovú hmotu a jemne premiešame. Nakoniec gumenou varechou vmiešame preosiatu bezlepkové múku Promix PK alebo PK špeciál. Keramické formičky (prípadne formu na muffiny) si vymažeme trochou masla a cesto do nich rovnomerne nalejeme. Formičky poukladáme na plech na pečenie a dáme piecť do vopred vyhriatej rúry na 200 °C. Pečieme 8-12 minút (závisí to aj od rúry), koláčiky sú hotové vtedy, keď sa odlepujú od stien formičiek a zvrchu sú jemne chrumkavé. Dôležité je, aby sa upiekol len povrch koláča a vnútro ostalo vláčne a tekuté. Po upečení necháme koláče pár minút postáť, potom ich opatrne vyberieme z foriem. Malinovú omáčku si pripravíme tak, že všetky suroviny necháme spolu prevariť za stáleho miešania, potom odstavíme a precedíme cez jemné sitko. Koláče prelejeme omáčkou a ozdobíme lístkami čerstvej mäty. Podávame hneď po dopečení.

lávový koláč bez lepku
lávový koláč bez lepku

Čokoládové dezerty

Vedeli ste, že v našom archíve bezlepkových receptov nájdete veľa rôznych druhov čokoládových  dezertov alebo koláčov? Stačí, ak si do hľadáčika zadáte kľúčové slovo čokoládový a na stránke sa vám vylistujú recepty, z ktorých si môžete vyberať. Ako napríklad náš dnešný čokoládový lávový koláč bez lepku.

My sme pre vás vybrali ako malú inpširáciu tieto čokoládové recepty:

Čokoládové minitortičky bez lepku

Bezlepkový čokoládový koláč s lesným ovocím

Jednoduchý čokoládovo jablkový zákusok

Čokoládové muffiny bez lepku