Slané špargľové koláčiky bez lepku

Máj je sezóna šparglí. Táto nízkokalorická, zato však zdravá a výživná zelenina má práve teraz svoju sezónu a bola by škoda to nevyužiť. My sme preto pripravili recept na chutné bezlepkové špargľové koláčiky, ktoré nesmú chýbať na žiadnom májovom pikniku alebo posedení na terase.

Slané špargľové koláčiky bez lepku

 

Potrebujeme:

200 g bezlepkovej múky Promix UNI

100 g studeného masla

asi deci ľadovej vody

1 ČL soli

 

Na plnku:

2 vajíčka

50 g kyslej smotany

100 g ricotty

soľ, mletý muškátový oriešok

čerstvá zelená špargľa

 

Postup:

Bezlepkovú múku Promix UNI a soľ dáme do väčšej misy, na ňu nakrájame studené maslo na malé kúsky a ručne ich začneme spracovávať. Postupne prilievame po lyžiciach ľadovú vodu a keď sa cesto spojí, krátko ho prehnietime. V prípade potreby môžeme ešte pridať vodu.

Cesto zabalíme do fólie a necháme ho v chladničke odpočívať. Pokojne aj cez noc, minimálne však odporúčame jednu hodinu.

Medzitým si pripravíme plnku. Ricottu a kyslú smotanu rozmiešame v miske. Potom pridáme rozšľahané vajcia a spolu všetko premiešame. Dochutíme soľou, mletým muškátovým orieškom a necháme chvíľu postáť.

Odpočinuté cesto na špargľové koláčiky vyberieme z chladničky a na pracovnej doske, ktorú sme trochu pomúčili bezlepkovou múkou Promix UNI, vyvaľkáme cesto na tenký plát o veľkosti formy, do ktorej ho budeme dávať. Táto dávka vystačí na jeden okrúhly koláč s priemerom 20-22 cm alebo na asi 15 ks menších koláčikov z mafinovej formy.

Keď sa rozhodneme pre malé koláčiky, okrúhlym vykrajovátkom, ktoré je asi o centimeter väčšie ako priemer otvoru vo forme, vykrojíme kruhy. Tie dáme to mafinovej formy, upravíme okraje cesta tak, aby sa nám vytvoril košíček. Cesto popicháme vidličkou, nalejeme doň ricottovú plnku a na povrch naukladáme kúsky čerstvej zelenej špargle.

Špargľové koláčiky bez lepku pečieme v dobre rozohriatej rúre na 180 stupňoch, kým sa cesto nesfarbi do bledohneda a povrch plnky je uzatvorený a pružný.

špargľové koláčiky bez lepku
špargľové koláčiky bez lepku

Slané pečenie bez lepku

Ako vždy, aj teraz máme pre vás nápady na podobné recepty, ako sú špargľové koláčiky. Slané pečené koláče alebo pečivá sa zídu najmä s príchodom teplejších dní. Dobré padnú ako ľahká večera alebo ako jedlo so sebou na výlet.

Slané pohánkové palacinky

Slané florentínske muffiny bez lepku

Bezlepkový kukuričný koláč na slano

Nadýchaná bezlepková focaccia so zeleninou