Bezlepkové kysnuté venčeky na Veľkú noc

Prvý deň na zjedenie, druhý deň na ozdobu. Tieto bezlepkové kysnuté venčeky si upečte počas veľkonočného víkendu a budete z nich mať úžitok hneď viackrát.

 

Bezlepkové kysnuté venčeky na Veľkú noc

Potrebujeme:

270 g bezlepkovej múky Promix Beta

150 g bezlepkovej múky Promix Forte

1 PL tapiokového škrobu

300 ml mlieka

2 kopcovité PL kryštálového cukru

1/2 kocky droždia

1 vajce, 1 žĺtok

45 g masla

kôra z 1 citróna

1 vanilkový cukor

1 vajce a lyžica mlieka na potieranie, mak na posypanie

 

Postup:

Do vlažného mlieka pridáme lyžicu cukru a droždie, rozmiešame, kým sa droždie rozpustí a potom necháme na teplom miesť vzísť kvások.

Múky Promix Beta, Forte a tapiokový škrob premiešame s druhou lyžicou cukru, pridáme vajcia, citrónovú kôru, vanilku, kvások a začneme miesiť cesto. Po dvoch-troch minútach pridáme ešte maslo a miesime ďalších asi 7 minút. Vzniknuté cesto ešte krátko premiesime na pomúčenej doske, prikryjeme ho v mise plastovým vrecúškom a necháme kysnúť cesto asi dve hodiny.

Dobre vykysnuté cesto rozdelíme na pracovnej doske na menšie kúsky, tie vyšúľame do pásikov, vždy po dva zapletieme a vytvarujeme venček. Spoj dobre upevníme, aby sa venčeky pri pečení nerozchádzali. Postriekame ich vodou, prikryjeme fóliou a necháme ešte asi 20 minút podkysnúť.

Rúru rozohrejeme na 200 stupňov, na spodok rúry dáme misu s vodou (alebo zapneme parný režim), bezlepkové kysnuté venčeky dáme na plech s papierom na pečenie, potrieme ich rozšľahaným vajíčkom s lyžicou mlieka, posypeme celým (nemletým) makom a dáme piecť na asi 15 minút, kým je pečivo na povrchu pekne zlatohnedé.

Hneď po dopečení venčeky opäť postriekame vodou a necháme vychladnúť.

Najlepšie chutia čerstvé, nezjedené kúsky odporúčame zmraziť a potom rozmrazené krátko zahriať v rúre. Ak sa stane, že vám koláčiky na ďalšie dni stvrdnú, poslúžia vám veľmi dobre ako veľkonočná ozdoba.

Bezlepkové kysnuté venčeky
Bezlepkové kysnuté venčeky

Veľkonočné recepty

Ak nemáte práve náladu pripravovať bezlepkové kysnuté venčeky, máme aj ďalšie veľkonočné recepty, ktoré máte raz dva hotové a všetkým okolo sa budú zbiehať slinky:

Bezlepkový fit koláč s tvarohom

Harlekýn bez lepku

Marhuľový zákusok bez lepku

Bezlepkové lístkové koláčiky s jahodami

Veľkonočný baranček bez lepku