Ovocný tart bez lepku s broskyňami

Ovocný tart bez lepku vám dáva možnosť pripraviť si ho viacerými spôsobmi. Jednak máme pre vás návod na viacero druhov tartového korpusu bez lepku, jednak môžete obmieňať ovocie podľa sezóny alebo podľa vašej chuti. Takto máte vlastne v jednom recepte hneď receptov niekoľko. Ktorý by ste si vybrali vy?

Ovocný tart bez lepku s broskyňami

Potrebujeme:

Na korpus:  200 g pohánkových vločiek 

                     50 g kešu orechov

                     2 PL javorového sirupu

                     4 PL kokosového oleja

                     14 ks sušených vykôstkovaných datlí

 

Ďalšie spôsoby ako si pripraviť jednoduché tartové cesto nájdete tu:

Univerzálne tartové cesto bez lepku

Linecké bezlepkové cesto Novalim

 

Na plnku:     3 veľké broskyne

                     2 PL citrónovej šťavy

                     400 ml kokosového mlieka

                     60 ml javorového sirupu

                     1 PL kukuričného škrobu

                     2 ČL agar agaru (alebo 3 plátky želatíny)

                     

Na ozdobu:  plátky broskyne, ríbezle, lístky čerstvej mäty

ovocný tart bez lepku
ovocný tart bez lepku

Postup:

Pohánkové vločky a kešu orechy vsypeme do mixéra a rozmixujeme nahrubo. Pridáme javorový sirup, kokosový olej a datle. Všetko spolu rozmixujeme na hustú pieskovitú hmotu. Tortovú formu s priemerom 24-28 cm vymažeme kokosovým olejom a zmes do nej prstami roztlačíme po dne aj po okrajoch. Dáme vychladiť do chladničky aspoň na 30 minút.

Broskyne ošúpané a nakrájané na menšie kúsky vsypeme do mixéra, prilejeme citrónovú šťavu a rozmixujeme na hladké pyré. Do menšieho hrnca vylejeme kokosové mlieko, broskyňové pyré, javorový sirup a premiešame. Pridáme kukuričný škrob, agar agar a za stáleho miešania privedieme do varu. Varíme asi jednu minútu a odstavíme. Zmes precedíme cez sitko a nalejeme na korpus do tortovej formy. Dáme opäť do chladničky a necháme chladiť aspoň štyri hodiny, najlepšie na noc. Vychladený tart ozdobíme čerstvým ovocím a lístkami mäty.

Bezlepkové pečenie 

Bezlepkáči si občas musia v kuchyni vedieť veľmi kreatívne poradiť. Nie vždy máme po ruke všetky suroviny, ktoré potrebujeme. Stačí mať však dobrý nápad alebo šikovnú stránku s nápadmi, ktoré nás zachránia.

Recept na ovocný tart bez lepku je krásnym príkladom toho, ako si môžeme pripraviť tartové cesto na viacero spôsobov. Buď na jeho prípravu použijeme prirodzene bezlepkové prísady – ako napríklad pohánkové vločky, alebo si pripravíme univerzálne tartové cesto z bezlepkovej múky. Najjednoduchší spôsob je siahnuť po hotovom bezlepkovom ceste – ako napríklad naše bezlepkové linecké cesto.

Napíšte nám, ktorý je váš najobľúbenejší spôsob.