Jednoduchý bezlepkový koláč s jablkami a karamelom

Raz dva hotový a veľmi chutný. Presne taký je tento jednoduchý bezlepkový koláč s jablkami a karamelom. Upečte si ho ešte dnes a vychutnajte si ho napríklad k šálke kávy.

Jednoduchý bezlepkový koláč s jablkami a karamelom

Potrebujeme:

175 g masla

125 g práškového cukru

3 vajcia

200 g bezlepkovej múky Promix PK špeciál

2 PL kakaa

1 ČL mletej škorice

štipka mletého muškátového orieška

1 ČL kypriaceho prášku

2 stredne veľké jablká

asi 100 ml mlieka (môžeme nahradiť aj vodou)

 

Na karamel:

100 g kryštálového cukru

30 g masla

50 ml šľahačky

 

Postup:

Mäkké maslo s cukrom vyšľaháme do krémova. Po jednom zašľahávame vajcia (je dôležité, aby boli ohriate na izbovú teplotu, aby sa nám maslo nezrazilo).

Do inej misky preosejeme bezlepkovú múku Promix PK špeciál, kypriaci prášok a kakao. Sypkú zmes vmiešame do maslovej zmesi, pridáme vodu a spolu dobre premiešame.

Nalejeme do tortovej formy vystlanej papierom na pečenie. Táto dávka vystačí na formu s priemerom 20 cm. (Prípadne môžeme spraviť dve malé mini tortičky s priemerom 10 cm)

Uhladíme povrch a jednoduchý bezlepkový koláč môže ísť do rúry. Pečieme ho na 180 stupňoch asi 15 minút. Potom ho vyberieme a na povrch poukladáme na plátky nakrájané jablká. Koláč vrátime do rúry a ešte ho pečieme ďalších aspoň 20-25 minút.

Kým sa koláč pečie, pripravíme si karamel. Na dno malého kastrólika nasypeme kryštálový cukor a začneme ho na strednej teplote zahrievať. Nemiešame ho, len kontrolujeme, ako sa postupne začne roztápať. Je dôležité ponechať slabšiu teplotu, aby sa cukor nespálil. Keď sa cukor úplne rozpustí a má krásnu karamelovú farbu, odstavíme ho zo sporáka. Primiešame maslo, necháme ho roztopiť a nakoniec vlejeme šľahačku. V tomto okamihu sa môže karamel zraziť, ale to je v poriadku. Vrátime ho na oheň a zahrievaním ho rozpustíme.

Jednoduchý bezlepkový koláč vyberieme po dopečení z rúry, špajlou odskúšame, či je prepečený aj vo vnútri. Po vychladnutí ho polejeme karamelom (ak stuhne, stačí ho krátko zahriať v mikrovlnke alebo na sporáku) a podávame.

jednoduchý bezlepkový koláč
jednoduchý bezlepkový koláč

 

Jablkové bezlepkové recepty

Ak sa vám páčil náš jednoduchý bezlepkový recept s jablkami a karamelom, potom vám možno v sezóne jabĺk prídu vhod aj tieto nápady na sladké dobroty:

Jablkový koláč z krehkého cesta

Jablkovo čokoládový zákusok bez lepku

Makovo jablkový koláč bez lepku

Šťavnatý makovo jablkový koláč bez lepku

Jablkový bezlepkový tart