Marhuľový zákusok bez lepku

Marhuľový zákusok bez lepku si môžete napiecť bez ohľadu na ročné obdobie. Funguje totižto s marhuľami čerstvými, mrazenými aj zaváranými. A je celkom jednoduchý. Sladkokyslá ovocná chuť si vás určite získa. Nech sa páči, poďte s nami virtuálne piecť.

Marhuľový zákusok bez lepku

Na cesto:

150 g bezlepkovej múky Promix PK špeciál (alebo Promix PK či Promix UNI)

30 g ryžovej múky Novalim

1 PL práškového cukru

štipka soli

2 žĺtky

50 g kyslej smotany

35 g oleja

1 PL vody

 

Na plnku:

Asi 500 g marhúľ

2 PL kryštálového cukru

1 vanilkový puding bez lepku

1 šľahačka a 1 PL práškového cukru na ozdobenie

 

Postup:

Bezlepkovú múku Promix PK špeciál zmiešame s ryžovou múkou Novalim, soľou a práškovým cukrom. Pridáme žĺtky, kyslú smotanu, olej a lyžicou spracovávame na cesto. Počas spracovávania pridáme vodu a potom ručne vypracujeme kompaktné a hladké cesto.

Cesto natlačíme do formy na tart (menšej okrúhlej alebo obdĺžnikovej) na dno a aj po bokoch. Na cesto položíme papier na pečenie, zaťažíme ho ryžou alebo fazuľkami a dáme ho piecť do rozohriatej rúry na 200 stupňov na 15 minút.

Po 15 minútach odstránime zaťaženie a papier, znížime teplotu na 180 stupňov a dopečime cesto ešte 5 minút. Vyberieme ho z rúry a necháme vychladnúť.

Na plnku povaríme marhule s cukrom (ak používame zavárané, cukor môžeme vynechať), kým úplne nezmäknú a nepustia šťavu. Potom ich prepasírujeme cez jemné sitko.

Marhuľové pyré vrátime do hrnca a privedieme do varu. Na túto zmes nalejeme v 3 PL rozmiešaný vanilkový puding a asi minútu-dve povaríme. Vznikne nám ovocná pudingová zmes, ktorú necháme chvíľu vychladnúť a potom ju nalejeme do pripraveného cesta.

Necháme úplne vychladnúť.

Pred podávaním pripravíme na zákusok krém chantilly – čo je vlastne šľahačka vyšľahaná s cukrom. Šľahačkový krém nanesieme na koláč pomocou ozdobného vrecka a podávame.

marhuľový zákusok bez lepku
marhuľový zákusok bez lepku

Bezlepkové letné recepty

Ak máte chuť upiecť si niečo dobré bez lepku, pozrite si naše odporúčané recepty, ktoré sme pre vás pripravili:

Marhuľová bezlepková galetka

Sicílsky pomarančový koláč

Bezlepková ovocná bublanina

Maková torta bez lepku s ovocím

Bezlepkový cheesecake s ovocnou omáčkou

Citronový bezlepkový koláč “páj”