Bezlepkový chlieb na paličke

K letu neoddeliteľne patria výlety do prírody. A k výletom sa super hodí tento bezlepkový chlieb na paličke. Pýtate sa, čo to je? Jednoduchý výmysel, ktorý spraví z nudného výletu dobrodružstvo, na konci ktorého môže byť parádne pohostenie v prírode. Stačí doma pripraviť cesto, správne ho uskladniť, vziať so sebou na výlet a potom nad ohníkom v prírode upiecť k špekáčkom. Verte, že vám bude chutiť, tento chlebík je totižto za odmenu :-).

Bezlepkový chlieb na paličke

Potrebujeme:

350 g bezgluténovej múky Promix FORTE

1 ČL soli

1 ČL cukru

50 g kefíru alebo acidofilného mlieka

200 g vody

2 PL oleja (môže byť aj olivový)

20 g čerstvého alebo balíček sušeného droždia

chlieb na paličke
chlieb na paličke

Postup:

Vo vlažnej vode rozpustíme droždie a lyžičku cukru, premiešame a necháme vzísť kvások.

Do misy dáme múku Promix FORTE, primiešame soľ, pridáme kefír, vodu, olej a napokon aj kvások. Mixérom s hnetačom miesime minimálne 5 minút, kým nám vznikne hladké cesto.

Cesto z misy pomocou špachtle prenesieme na pomúčenú pracovnú dosku a ešte ho ručne premiesime. Ak sa bude lepiť, prisypeme ešte trochu múky. Výsledné cesto môže byť trochu tuhšie.

Cesto naolejujeme na povrchu a vložíme ho do uzatvárateľnej plastovej alebo sklenenej nádoby. Takto ho môžeme vziať na výlet. Dáme mu aspoň hodinu na to, aby stihlo pekne vykysnúť.

Na mieste opekačky potom z cesta odtrhneme asi štvrtinu, mokrými rukami vyšúľame pás dlhý asi 25 cm a natesno ho namotáme na koniec opekacej palice. Nám sa lepšie chlebík upiekol, keď sme použili tenšiu palicu a menej cesta.

Chlebík opekáme NAD PAHREBOU, nie v priamom ohni. Otáčame ho pomalšie, ako by sme otáčali špekáčky a pečieme ho, kým nie je po celom povrchu pekne sfarbený do bledohneda. Mierne pripečenie nie je na závadu :-).

Upečené chlebíky opatrne stiahneme z palíc a necháme krátko vychladnúť a potom si ich vychutnávame s opečenou zeleninou alebo špekáčkami.

chlieb na paličke
chlieb na paličke

Neodchádzajte ešte

Máme pre vás totižto výber našich letných receptov na slané chleby alebo pečivá, ktoré sa vám určite budú hodiť.

Pozrite si ich a keď ich vyskúšate, dajte nám vedieť, ako vám chutili.

Bezlepkový cuketový koláč s kôprom

Bezlepková focaccia so zeleninovými ornamentmi

Bezlepkové rožky na hot dogy