Bezlepková focaccia

Bezlepková focaccia je druh pečiva na plech, ktoré si môžete ľubovoľne dozdobiť zeleninou, alebo vychutnať len tak, s olivovým olejom a soľou. Ozdobená zeleninou je hitom tejto sezóny – určite ste aj vy už videli na internete nápady, ako sa kreatívne vyžiť pri príprave tohto tradičného talianskeho slaného koláča. Naša bezlepková focaccia, ktorú vám dnes predstavujeme, je úžasne nadýchaná, mäkká a veľmi chutná. Bude chutiť bezlepkáčom, aj lepkáčom, vyskúšajte ju!

Bezlepková foccacia so zeleninou

 

Potrebujeme:

250 g bezlepkovej múky Promix Forte

100 g bezlepkovej múky Promix Alfa alebo Beta

1 PL pohánkovej múky Novalim

1 PL tapiokového škrobu

1 kopcovitá ČL soli

1 ČL kryštálového cukru

20 g čerstvého droždia alebo 1 sáčok sušeného droždia

200 ml teplého mlieka

70 ml vody

40 ml olivového oleja

1 vajce

rôzna čerstvá zelenina (napríklad farebné papriky, cherry rajčiny, cuketa, olivy, bylinky a pod.)

 

Postup:

Bezlepkové múky Promix Forte, Alfa (alebo Beta), pohánkovú múku a tapiokový škrob premiešame. Pridáme soľ, vodu, olej, vajce a kvások, ktorý si pripravíme tak, že v teplom mlieku rozpustíme droždie a cukor a necháme asi 10 minút nakysnúť.

Mixérom s hnetacími metličkami miesime po dobu 5 minút, kým nám nevznikne kašovité hladké cesto. Prikryté fóliou ho necháme na kuchynskej doske v teple vykysnúť asi pol hodinu až hodinu. Vykysnuté cesto ešte trochu zredne, ale to je v poriadku.

Pripravíme si plech (rozmery asi 25×35 cm), dno aj boky plechu vytrieme olivovým olejom. Mokrými rukami na dno plechu roztlačíme kašovité cesto a necháme ho opäť asi po hodinu podkysnúť.

Na podkysnuté cesto naukladáme rôznu zeleninu tak, aby vytvárala obrázky (napr.kvety, slnko, lúku a pod.). Povrch potrieme olivovým olejom a môžeme ho posypať sušenými bylinkami, prípadne zľahka dosoliť. Takto pripravená bezlepková focaccia je pripravená na pečenie.

bezlepková focaccia
bezlepková focaccia

Pečieme v rozohriatej rúre na 230 stupňoch asi 12 -15 minút, kým sa okraje a povrch cesta nezačnú sfarbovať do zlatohneda.

Vyberieme z rúry, necháme vychladnúť a podávame buď samostatne, alebo ako prílohu k mäsu či zeleninovým šalátom.

bezlepková focaccia
bezlepková focaccia

Domáca pizza

Keď už sme načali tému talianského pečiva, ponúúkame vám ešte recept na bezlepkovú pizzu, ktorú si môžete napiecť z našej bezlepkovej múky Forte – túto múku používajú dokonca aj profesionálne pizzérie na prípravu bezlepkovej pizze.

Bezlepková domáca pizza

Bezlepkové minifocaccie s olivami a feta syrom