Bezlepkové rožky na prípravu hotdogu

Je čas výletov do prírody a kto by sa na výlete nepotešil dobrému proviantu z batôžka? Upečte si tieto skvelé bezlepkové rožky a pripravte si domáce párky v rožku – hotdogy. Z jednej dávky vám výjde 6 rožkov.

Bezlepkové rožky na prípravu hotdogu

 

Potrebujeme:

300 g bezgluténovej múky Promix ALFA

220 ml mlieka

30 g masla alebo rastlinného tuku do cesta

20 g čerstvého droždia (alebo 1 sáčok sušeného)

1 kopcovitá PL tapiokového škrobu

1 celé vajce a 1 žĺtok

1 ČL cukru

1 ČL soli

sezamové semiačka na posypanie, prípadne 1 vajíčko na potretie (môžeme nahradiť mliekom)

 

Postup:

Do teplého (nie horúceho) mlieka dáme lyžičku cukru a droždie, rozmiešame, kým sa nerozpustí na pri izbovej teplote necháme vzísť kvások.

Do väčšej misy premiešame bezgluténovú múku Promix ALFA s tapiokovým škrobom a soľou, pridáme vajce, na kocky nakrájané zmäknuté maslo a pripravený kvások.

Pomocou mixéra s hnetacími metličkami miesime cesto po dobu 5 minút (dĺžka miesenia je dôležitá, preto ju odporúčame dodržať). Vymiesené cesto postriekame vodou, misu prikryjeme igelitom a necháme pri izbovej teplote vykysnúť (počas teplého dňa to pôjde rýchlo).

Vykysnuté cesto si teraz dáme do zdobiaceho igelitového vrecka alebo väčšieho pevného igelitového sáčku, odstrihneme špičku tak, aby sme mali otvor s priemerom asi 2,5-3 cm. Pomocou zdobiaceho vrecka nanášame na plech vystlaný papierom rožky o dĺžke asi 12-15 c a potom mokrou rukou začistíme okraje rožkov.

Rožky na plechu postriekame vodou, prikryjeme igelitom a necháme ešte aspoň 15-20 minút podkysnúť.

Medzitým si rozohrejeme rúru na 220 stupňov.

Nakysnuté rožky potrieme buď mliekom alebo rozšľahaným vajíčkom, posypme sezamovými semiačkami a pečieme v dobre rozohriatej rúre asi 18-20 minút do zlatista.

Po dopečení rožky ešte raz postriekame vodou a prikryjeme vlhkou čistou utierkou. Necháme ich úplne vychladnúť, až potom ich rozrežeme a podávame s párkom a zeleninou.

Bezlepkové rožky na hotdog
Bezlepkové rožky na hotdog

Rožky sa dajú aj dobre zamraziť, hneď po vychladnutí ich dáme do uzatvárateľného sáčku, odsajeme vzduch a zamrazíme. Po rozmrazení ich pred použitím môžeme postriekané vodou vložiť na 5 minút do rozohriatej rúry, budú chutiť ako čerstvo napečené.

Podávame ich s párkom, kyslými uhorkami, cibuľkou, šalátom, kečupom šči horčicou.

Bezlepkové rožky na hotdog
Bezlepkové rožky na hotdog

Vyskúšali ste už naše bezlepkové rožky na prípravu párkov v rožku?

Potom vám dávame do pozornosti ďalšie domáce pečivá a chleby bez lepku:

Bezlepkový rustikálny chlieb

Bezlepkové žemličky

Sladké bezlepkové žemličky