Slané bezlepkové žemle

Vôňa domáceho pečiva je jedným z dôvodov, prečo si u nás chlieb aj pečivo zvykneme piecť doma. Slané bezlepkové žemle pečené v ohňovzdorných nádobkách si budete pochvaľovať. Čerstvo upečené, potreté len maslom a podávané napríklad s pažítkou alebo v čase sezóny s nasekaným medvedím cesnakom sú priam neodolateľné. Vyskúšajte si ich upiecť podľa nášho jednoduchého receptu aj vy a dajte nám vedieť, ako vám chutili.

Slané bezlepkové žemle

Potrebujeme:

  • 300 g bezlepkovej múky Promix CH špeciál
  • 1 kopcovitá PL pohánkovej múky Novalim
  • 200 ml vlažnej vody
  • 1 ČL sušeného droždia
  • 1  ČL soli

Postup:

Upiecť si tieto bezlepkové žemličky je skutočne jednoduché. Nemusíte sa báť, že ich zle vymiesite, pretože ich vôbec netreba miesť. Kúzlo tohto receptu je v tom, že všetky prísady dáme do väčšej misy, varechou ich premiešame a….to je všetko. Takto premiešané cesto prikryjeme potravinárskou fóliou a necháme ho cez noc na kuchynskej linke kysnúť.

Na druhý deň nakysnuté cesto, ktoré bude mať konzistenciu hustej bublinkovej kaše, vyklopíme na pracovnú dosku, ktorú sme dobre pomúčili bezlepkovou múkou – napr.Promix UNI. Navlhčenými rukami cesto premiesime, resp.poprekladáme a rozdelíme na 8 rovankých kúskov. Množstvo a veľkosť kúskov záleží od toho, aké veľké ohňovzdorné nádobky máme. My sme použili nádobky široké 10 cm a hlboké 5 cm.

Kúsky poprášime bezlepkovou múkou a prikryté utierkou ich necháme ešte podkysnúť asi pol hodinu.

Medzitým vložíme nádobky aj s pokrievkami do rúry, ktorú vyhrejeme na 230 stupňov. Nádobky sa tak dobre rozohrejú a žemličky sa v nich lepšie upečú.

Po pol hodine budeme podkysnuté žemličky opatrne prenášať do rozožeravených nádob na pečenie. Nádobky opatrne vyberieme z rúry, položíme na mriežku alebo povrch, ktorý znesie vysokú teplotu, zľahka ich zvnútra poprášime múkou a vložíme do nich jednotlivé kúsky cesta. Pri manipulácii sa cesto zdeformuje, ale to je v poriadku, počas pečenia nadobudne pekný tvar a nafúkne sa.

Uzatvorené nádobky s cestom vložíme rýchlo späť do rúry a slané bezlepkové žemle pečieme 15 minút. Po 15 minútach opatrne odokryjeme nádobky a odstránime pokrievky a žemličky dopekáme do zlatohneda ďalších 15-20 minút. Celková dĺžka pečenia závisí od veľkosti žemličiek, preto odporúčame pre istotu odsledovať si dĺžku pečenia a riadiť sa aj zafarbením žemličiek.

Upečené žemličky necháme vychladnúť v nádobkách, vlažné ich povyberáme a môžeme jesť. Najlepšie chutia čerstvé, ak ich nezjete, odporúčame ich zmraziť. V prípade potreby ich vyberieme z mrazničky a rozmrazíme v rúre rozohriatej na 200 stupňov na pár minút.

Bezlepkové žemle
Bezlepkové žemle

Recepty na domáce pečivo

Vyskúšajte aj tieto bezlepkové recepty na domáce pečivo:

Domáce bezlepkové hamburgerové žemle

Bavorské praclíky a iné pečivo

Sladké bezlepkové žemličky