Bezlepkové šišky

Fašiangy, turíce, bez šišiek by to nešlo. Bezlepkové šišky, ktoré sme pre vás dnes napiekli my, sú jemné, chutné a majú mäkkú nadýchanú striedku. Tento recept sme namiešali tak, aby ste si ho jednoducho vedeli doma spraviť aj vy. Základom je naša múka na pečenie – Promix PK špeciál, ktorá neobsahuje alergény a je vhodná aj pre tých, ktorí nemôžu sóju alebo laktózu. Do múky sme pridali našu pohánkovú múku, ktorá vylepší celkové kvality kysnutého cesta a zvýši jeho výživovú hodnotu.

Bezlepkové šišky

Potrebujeme:

400 g bezlepkovej múky Promix PK špeciál

220 ml mlieka (pre bezlaktózovú verziu môžeme nahradiť akýmkoľvek rastlinným mliekom, poprípade aj vodou)

2 PL pohánkovej múky Novalim

3 PL kryštálového cukru

4 žĺtky

2 PL kyslej smotany (nemusí byť, ale ak ju vynecháte, pridajte trochu viac mlieka alebo inej tekutiny)

kôra z polovice citróna

1 PL rumu

1/2 kocky čerstvého droždia

40 g masla alebo rastlinného tuku, či bravčovej masti

Asi pol litra oleja alebo pol kila masti na vysmážanie šišiek

 

Postup:

Do vlažného mlieka rozdrobíme droždie s lyžicou cukru a necháme pri izbovej teplote, kým sa nevytvorí kvások.

Múku Promix PK špeciál, pohánkovú múku, zvyšný cukor, štipku soli, citrónovú kôru premiešame, potom pridáme tuk, žĺtky, rum dáme do misy, pridáme kvások a pomocou mixéra s hnetacími metličkami vymiešame hladké lepkavé cesto (viď obrázok 1). Cesto necháme v mise, prikryjeme igelitom a necháme asi pol hodinu odpočívať.

Obr.1 bezlepkové šišky

Potom cesto vyklopíme na dobre pomúčenú dosku a ručne ho premiesime. Vyvaľkáme ho na hrúbku asi 1 cm a vykrajujeme okrúhle šišky. Tie poukladáme na plech vystlaný papierom na pečenie, prikryjeme ich čistou utierkou a necháme pol hodinu podkysnúť.

Bezlepkové šišky

V kastróle si rozohrejeme olej alebo masť na teplotu max. 170 stupňov. V strede nakysnutých šišiek spravíme priehlbinku (napríklad pomocou malého štamprlíka) a šišky opatrne kladieme do rozpáleného oleja. Kastról prikryjeme pokrievkou a šišky smažíme asi dve minúty do zlatohneda. Potom pokrievku dáme bokom, šišky pretočíme a dosmažíme aj z druhej strany ešte asi minútu.

Bezlepkové šišky

Vyberieme, necháme odkvapkať na papierovej kuchynskej utierke.

Bezlepkové šišky podávame pocukrované a ozdobené lekvárom. Najlepšie chutia čerstvé, ešte trochu teplé.

Bezlepkové šišky

Šišky bez lepku aj bez kysnutia?

Ak preferujete rýchlejšiu verziu pečenia šišiek, prípadne zdravší spôsob (napríklad pečenie v rúre), máme pre vás ešte dva recepty, ktoré stojí za to vyskúšať.

Rýchle nekysnuté šišky bez lepku

Bezlepkové pečené minišišky s jablkami