Zdobené bezlepkové medovníčky

Zdobené bezlepkové medovníčky nebudú chýbať asi na žiadnom vianočnom stole v rodinách, ktoré žijú bez lepku. Receptov je určite na internete neúrekom, skúste však náš, ktorý je jednoduchý a medovníčky sa zaručene vydaria. Napiekli sme ich z našej bezlepkovej zmesi na Perník. Stačí už len pridať med, vodu a trochu tuku a potom sa už môžete tešiť na vykrajovanie, pečenie a zdobenie. Rozvonia sa vám celá domácnosť a vy sa nebudete vedieť dočkať, kedy vychladnú, aby ste ich mohli ochutnať.

Zdobené bezlepkové medovníčky

Potrebujeme:
1 balenie Novalim Perník bezgluténový v prášku
2 PL tekutého medu
0,6 dcl vody
50 g rastlinného tuku (napr. Hera)
Olej na vymastenie plechu, vajce na potretie

Na čokoládovú polevu: 100 g čokolády na varenie, 100 g Cery, Kvapka rastlinného oleja
Na ozdobenie: 1 vaječný bielok, 150 g práškového cukru, 1 PL citrónovej šťavy, 1 PL vriacej vody na polevu. Mandle, orechy, lekvár na plnenie a ozdobu.

Postup:
Novalim Perník v prášku zmiešame so zmäknutým tukom a s medom, ktorý sme pred tým rozmiešali vo vode. Vypracujeme cesto, vytvarujeme do bochníka, zabalíme ho do potravinovej fólie a odložíme do chladničky aspoň na dve hodiny. Cesto potom necháme postáť pri izbovej teplote a znova ručne premiesime. Vyvaľkáme na hrúbku cca 7mm (ak medovníčky zliepame, vyvaľkáme cesto na tenšie, ak nezliepame, tak hrubšie). Potom vykrajujeme rôzne tvary a ukladáme na vymastený plech. Pečieme na 160°C približne 12 minút. Medovníky, ktoré budeme zdobiť polevami, nepotierame vajíčkom. Do ostatných môžeme dať mandle alebo orechy a potrieť rozšľahaným vajíčkom.
Na čokoládovú polevu tuk s čokoládou roztopíme vo vodnom kúpeli. Bielkovú zdobiacu polevu pripravíme tak, že všetky suroviny vyšľaháme šľahačom do hustejšej polevy.
Medovníky, ktoré chceme zliepať, potrieme lekvárom a zlepené namočíme v čokoládovej poleve. Necháme odkvapkať na mriežke. Keď poleva trochu zaschne, môžeme ozdobiť bielkovou polevou pomocou cukrárskeho vrecka.

Zdobené bezlepkové medovníčky sú len začiatkom. Na Vianoce sa pečie vždy veľa druhov a ak si lámete hlavu nad tým, čo napečiete práve u vás, jednoducho si stiahnite náš vianočný receptár z roku 2018 a nájdete v ňom 10 nápadov, čo napiecť tieto Vianoce.

Vianočný receptár 2018

Vianočný receptár 2017