Jablkový koláč z krehkého cesta

Dobrý jablkový koláč sa dá piecť počas celého roka. Vďaka tomu, že jabĺčka sú u nás snáď najbežnejším ovocím. Nedávno sme vám predstavili šikovné jablkové pité, ktoré si pripravíte jednoducho z nášho hotového bezgluténového lineckého cesta, dnes máme pre vás tip na koláčik, ktorého krehké cesto si pripravíte doma z našej bezgluténovej múky Promix.

Jablkový koláč z krehkého cesta

Na krehké cesto:

450g Promix PK alebo Promix PK špeciál

6  žĺtkov

2 PL ľadovej vody

250g studeného masla nakrájaného na kocky

160g práškového cukru 

 

Na plnku:

1 kg jabĺk 

2 balíčky škoricového cukru

1 sáčok vanilínového cukru

3-4 PL krupicového cukru

½ dcl vody

Hrsť najemno nasekaných vlašských orechov

Práškový cukor na posypanie

 

Postup:

Najprv si pripravíme krehké cesto. V kuchynskom robote alebo pomocou mixéru zmiešame múku Promix PK alebo PK špeciál, maslo a práškový cukor. Zmes by mala pripomínať jemnú strúhanku. Počas miešania potom pridáme žĺtky. Prilejeme ľadovú vodu a miešame ďalej, pokým sa cesto nespojí. Prenesieme cesto na pomúčenú pracovnú dosku, premiesime zľahka ručne a vytvarujeme ho do gule. Uložíme do plastovej nádoby a dáme na hodinu do chladničky. 

Kým nám cesto chladne, očistíme si jablká, zbavíme ich jadrovníka a nakrájame na kocky. Spolu s ostatnými surovinami na plnku dáme do hrnca a uvaríme do mäkka tak, aby boli stále zachované kúsky jabĺk, nie na kašu. Odstavíme a necháme vychladnúť. Keď máme cesto vychladené, znova ho trochu premiesime a rozdelíme na dve polovice. Potom obe vyvaľkáme najlepšie medzi potravinovou fóliou, aby sa nám neprilepilo. Opatrne valčekom prenesieme prvú časť cesta na stredne veľký plech, ktorý sme vystlali papierom na pečenie. Na cesto dáme plnku z jabĺk, podľa chuti do nej môžme primiešať aj nasekané orechy, a na ňu potom prenesieme druhú časť vyvaľkaného cesta. Cesto zvrchu poprepichujeme vidličkou a dáme piecť do vyhriatej rúry na 180°C. Pečieme približne 25 minút, kým je cesto zlatohnedé. Po upečení necháme vychladnúť, potom nakrájame a pred podávaním posypeme práškovým cukrom.

Ak máte radi jablkový koláč, vyskúšajte aj ďalšie sladké nápady na túto dobrotu:

Jednoduchý čokoládovo jablkový koláč bez lepku

Rýchly jablkový bezlepkový koláč

Makovo jablkový koláč bez lepku

Jablkový tart bez lepku