Bezlepková bublanina s ovocím

Máte chuť na bublaninu? Prečo nie? Bezlepková bublanina sa dá jesť po celý rok. V každej sezóne, pretože buď máme po ruke čerstvé ovocie alebo využijeme mrazené či zavárané. Bezlepkovú verziu bublaniny pripravíte jednoducho s našou zmesou Promix PK (alebo PK špeciál), ktorá je ideálna na pečenie nadýchaných koláčov, korpusov alebo piškótu.

Bezlepková bublanina s ovocím

Potrebujeme:

300 g Promix PK alebo PK špeciál + trochu na vysypanie plechu a obalenie jahôd

200 g práškového cukru + trochu na posypanie

1 balíček vanilínového cukru

1 balíček kypriaceho prášku bez lepku

6 vajec

50 ml rastlinného oleja

150 ml mlieka alebo vlažnej vody

Maslo na vymastenie plechu

500 g jahôd alebo iného čerstvého, mrazeného alebo zaváraného ovocia

 

Postup:

Najprv si oddelíme žĺtky od bielkov. Vo väčšej mise si mixérom vyšľaháme žĺtky s preosiatym práškovým a vanilínovým cukrom do hustejšej peny.

Potom postupne prilievame olej a mlieko a opäť prešľaháme. V druhej mise si ušľaháme z bielkov sneh a jemne ho zapracujeme gumenou varechou do cesta.

Nakoniec postupne pridávame preosiatu múku Promix PK alebo PK špeciál s kypriacim práškom a znovu všetko spolu premiešame gumenou varechou.

Miešame jemne krúživými pohybmi až na dno misy, aby sme do cesta nahnali čo najviac vzduchu. Bublanina bude tak viac nadýchaná.

Cesto vylejeme do vymasteného a múkou vysypaného plechu alebo zapekacej misy s rozmermi približne 25×30 cm.

Jahody umyjeme, osušíme  a obalíme v múke, aby neklesli na dno koláča. Ak používame mrazené ovocie, necháme ho rozmraziť a odkvapkať na sitku, aby sme ho zbavili prebytočnej šťavy. Poukladáme ich na vrch cesta a dáme piecť do vyhriatej rúry.

Pečieme pri 170°C približne 40 minút. Pomocou špajle, ktorú zapichneme do koláča, zistíme, či je už dobre upečený. Bublaninu necháme vychladnúť a pred podávaním posypeme práškovým cukrom.

Bezlepková bublanina
Bezlepková bublanina

Máte chuť na dobrý ovocný koláč bez lepku? Čo takto vyskúšať aj:

Broskyňový koláč bez lepku s créme anglaise

Bezlepkový piškótový koláč s ovocím

Jednoduchý slivkový koláč bez lepku

Bezlepková galetka s marhuľami