Bezlepkové tiramisu s domácimi piškótami

Keď všetci okolo vás jedia tiramisu a vy si nemôžete dať, lebo ste bezlepkáč, nezúfajte. Odteraz môžete mať túto dobrotu aj vy. Máme totižto pre vás recept na bezlepkové tiramisu s domácimi piškótami. Napečte si ich rovno viac, ak ich nevyužijete do tiramisu, zídu sa vám určite neskôr.

Bezlepkové tiramisu s domácimi piškótami

 

Na cca 20 ks piškót:

140 g Novalim Promix UNI

4 veľké vajcia

70 g krupicového cukru + trochu na posypanie

70 g práškového cukru

 

Na krém:

5 žĺtkov

100 g krupicového cukru

450 g mascarpone

150 g smotany na šľahanie

 

Na kávový dip:

400 ml uvarenej čiernej kávy

2 PL amaretta, koňaku, brandy alebo rumu

2 ČL krupicového cukru

 

Kakao a práškový cukor na posypanie

Olej na vymastenie plechu alebo papier na pečenie

 

Špeciálna pomôcka: cukrárske vrecko so špičkou

 

Postup:

Najprv si pripravíme krém. Do menšieho hrnca dáme zovrieť trochu vody. Naň umiestnime antikorovú misu, do ktorej sme dali  žĺtky s cukrom. Metličkou šľaháme nad parou, kým nezískame hustý krém. Trvá to približne 10 minút. Po vyšľahaní necháme úplne vychladnúť. V inej mise si mixérom rozmiešame mascarpone, ktorý potom jemne, už iba metličkou vmiešame do žĺtkového krému. Nakoniec si vyšľaháme šľahačku a opatrne zapracujeme do zmesi. Je dôležité, aby bola šľahačka dobre vychladená, takže ju necháme do poslednej chvíle v chladničke. Hotový krém dáme chladiť aspoň na hodinu do chladničky.

Medzitým si pripravíme cesto na piškóty. Do väčšej misy dáme vajcia s oboma cukrami a vyšľaháme mixérom do peny. Postupne pridávame preosiatu múku Promix UNI a gumenou varechou jemne zamiešavame do zmesi. Nakoniec ešte premiešame trochu metličkou, aby sme z cesta odstránili hrudky. Zmes dáme do cukrárskeho vrecka s hladkou špičkou a nanášame do pripraveného plechu. Ak máme plech s tvarovanými formami na dlhé piškóty, vymastíme ho trochou oleja a napĺňame cestom po okraj. Ak máme obyčajný plech, vystelieme ho papierom na pečenie a striekame cesto v tvare piškót dlhých približne 10 cm. Keď máme cesto nastriekané, posypeme ho krupicovým cukrom, čím získame efekt talianskych piškót “Savoiardi”. Dáme do rúry vyhriatej na 220°C a pečieme cca 7 – 8  minút do zlatista. 

Bezlepkové piškóty
Bezlepkové piškóty

Kým sa pečú piškóty, uvaríme silnú čiernu kávu, v ktorej rozpustíme cukor. Pridáme alkohol a vychladnutú potom nalejeme do väčšej plytkej nádoby s plochým dnom.

Piškóty krátko namáčame v káve tak, aby sa nerozmočili. Prvých desať ukladáme na podlhovastú misu tesne vedľa seba a rovnomerne na ne natrieme vrstvu krému. Z ďalších desiatich piškót urobíme druhú vrstvu a na vrch opäť rozotrieme zvyšný krém. Takto dáme tiramisu stuhnúť do chladničky, najlepšie cez noc. Pred podávaním posypeme kakaom a trochou práškového cukru.

Ak už ste ochutnali bezlepkové tiramisu, môžete sa pustiť do ďalších chuťoviek:

Bezlepkovíé koláčiky éclairs s maslovým krémom

Čokoládový koláč pre jedného

Plnené trubičky cannoli bez lepku

Bezlepkové brownies s karamelom