Letná hríbovica so zeleninou a bezlepkovou tarhoňou

Vynikajúca polievka, ktorá vás v lete zasýti a osvieži. Letná hríbovica so zeleninou a bezlepkovou tarhoňou je fajn nápad na letné jedlo, v ktorom využijete dostupnú sezónnu zeleninu. Navarte si jej dosť, na druhý deň chutí ešte lepšie.

Letná hríbovica so zeleninou a bezlepkovou tarhoňou

Veľká hrsť sušených húb

6 stredne veľkých zemiakov                                                                

2 menšie mrkvy

Kúsok zeleru, asi o veľkosti detskej päste

1 petržlen

10 cm dlhý kúsok póru

1 cibuľa

2 PL masla

1 PL rastlinného oleja

3 PL Novalim Promix UNI alebo Novalim ryžová múka

3 strúčiky cesnaku

1 ČL sušenej majoránky

Hrsť nasekanej petržlenovej vňate

Soľ

Čierne korenie (čerstvo namleté)

1 balenie Novalim Procel bezgluténová tarhoňa

 

Postup:

Sušené hríby dáme do menšieho hrnca a zalejeme vodou tak, aby boli ponorené. Keď začnú vrieť, vylejeme vodu a postup zopakujeme. Druhýkrát už vodu nevylievame, len odstavíme zo sporáka.

Zemiaky ošúpeme a nakrájame na malé kocky. Mrkvu, petržlen a zeler očistíme a nakrájame tiež na malé kúsky. Pór pozdĺžne rozpolíme a nakrájame na polkolieska. Cibuľu nasekáme nadrobno.

V polievkovom hrnci rozohrejeme maslo s olejom a opražíme cibuľu, až kým úplne nezmäkne. Trvá to dve-tri minúty. Prisypeme múku a rýchlo miešame, kým nezíska tmavo zlatú farbu. Zalejeme 1,5 litrom studenej vody a rozmiešame. Pridáme zemiaky a hríby aj s vodou, v ktorej sa druhýkrát varili. Osolíme a varíme asi 15 minút. Potom pridáme mrkvu, petržlen, zeler a väčšiu časť póru. Necháme si bokom trochu zelenej časti póriku. Do hrnca prelisujeme cesnak, prisypeme majoránku a varíme ďalších 5-10 minút. Tesne pred koncom varenia pridáme zvyšok póru a nasekanú petržlenovú vňať. Odstavíme a podľa chuti dosolíme a okoreníme.

V inom hrnci si podľa návodu v osolenej vode uvaríme bezlepkovú tarhoňu. Pridávame ju až do jednotlivých porcií, lebo inak by nám vsiakla aj vodu z polievky.

Hríbovica
Hríbovica

 

bezlepková tarhoňa

Máte radi výdatné polievky?

Hríbovica nie je jediná, ktorú na našej stránke nájdete. Vyskúšajte napríklad aj tieto:

Pórová polievka s bezlepkovými cesnakovými krutónmi

Celestínske bezlepkové rezance do polievky