Rustikálny chlieb bez lepku

Dnes vám ukážeme, že chutný rustikálny chlieb bez lepku si môžete upiecť doma aj bez toho, aby ste mali skúsenosti s kváskovaním, či vypekaním chleba. Tento recept je jednoduchý a výsledkom je vynikajúpci chlebík, samozrejme, bze lepku, ktorý má chrumkavú, voňavú kôrku a jemnú striedku. Neváhajte a pečte :-).

Rustikálny chlieb bez lepku

Potrebujeme:

450 g bezlepkovej múky Promix CH (alebo CH špeciál)

450 ml teplej vody

30 g pohánkovej múky Novalim

20 g tapiokového škrobu

20 g čerstvého droždia (pol kocky)

1 PL olivového oleja

1 ČL octu

2 g celej rasce

1/2 ČL cukru do kvásku

Upozornenie: soľ netreba, múka Promix CH už soľ obsahuje.

 

Postup:

Najprv rozohrejeme rúru na 220 stupňov a necháme v nej riadne nahriať misu z jenského skla aj s viečkom / poklopom.

Do väčšej misy dáme múku Promix CH, pohánku, tapiokový škrob, rascu a premiešame.

V teplej vode rozpustíme droždie a cukor, premiešame a necháme postáť pri izbovej teplote 10-15 minút, kým sa nám nevytvorí kvások.

Kvások, olej a ocot potom pridáme do sypkej zmesi a pomocou mixéra s hnetačom miesime asi 10 minút cesto, kým je hladké.

Cesto bude aj po vymiesení lepkavé, tak to ale má byť. Necháme ho v mise prikryté potravinárskou fóliou podkysnúť asi pol hodinu. Potom ho ešte raz zľahka premiesime (hnetačom alebo na riadne pomúčenej doske rukami).

Rozohriatu misu aj s viečkom vyberieme opatrne z rúry. Cesto pomúčime, pomocou stierky ho prenesieme do rozohriatej misy z jenského skla (keďže cesto nedrží tvar, budete musieť pracovať rýchlo a len ho šikovne prehodíte do misy. Vôbec nevadí, ak si neudrží pekný tvar, počas pečenia sa cesto krásne nadvihne a vytvaruje sa z neho pekný chlieb).

Misu s chlebom prikryjeme pokrievkou a vložíme ju späť do rúry. Chlieb pečieme najprv 30 minút uzavretý, potom opatrne odstránime pokrievku a dopekáme ho asi 20 minút odokrytý do zlatohneda.

Upečený chlieb aj s misou vyberieme z rúry a necháme ho ešte asi 15 minút v mise, potom ho vyberieme na mriežku a necháme ho úplne vychladnúť, až potom ho narežeme. Počas chladnutia sa totižto dopeká striedka a predčasné nakrojenie by proces dopekania zastavilo.

rustikálny chlieb bez lepku
rustikálny chlieb bez lepku

Ak radi experimentujete s pečením chleba, na našej stránke nájdete viacero receptov na domáci bezlepkový chlieb alebo pečivo. Ak si radšej kúpite chlebík hotový, máme pre vás hneď tri druhy na výber:

Novalim bezgluténový chlieb svetlý

Novalim bezgluténový chlieb tmavý

Novalim LINSI bezgluténový chlieb ľanový