Bezlepkové odpaľované koláčiky éclairs s maslovým krémom

Máte radi bezlepkové odpaľované koláčiky? Čo by ste povedali na také venčeky, veterníky alebo fajnové francúzske éclairky? S našou múkou Promix PK špeciál, ktorá je bez alergénov (žiaden lepok, žiadna sója, žiadna laktóza) a je špeciálne namiešaná tak, aby sa vám z nej podarili aj tie najfajnovejšie koláčiky a zákusky, sa vám podarí fantastické bezlepkové odpaľované cesto. A z neho je už potom hračka upiecť si bezlepkové odpaľované koláčiky, dnes konkrétne éclairs.

Bezlepkové odpaľované koláčiky éclairs s maslovým krémom

Na cesto:

  • 300 ml vody (namiesto vody môžete dať mlieko, kravské alebo rastlinné)
  • 150 g rastlinného tuku (napr. kokosového)
  • 150 g bezlepkovej múky Promix PK špeciál
  • 2 vajcia plus 2 žĺtky
  • Pol ČL soli

Na plnku:

  • 2 bielky
  • 125 g masla
  • 150 g kryštálového cukru
  • 50 ml vody

Postup:

Do menšieho hrnca dáme vodu (resp.mlieko) a tuk a necháme variť, kým sa tuk vo vode úplne nerozpustí, pridáme soľ a zamiešame.

Stíšime oheň a teraz do tukovej tekutiny prisypávame bezlepkovú múku Promix PK špeciál a varechou miešame. Vytvorí sa nám hustá lepkavá hmota, rýchlo ju na slabom ohni miešame, až kým nenastane efekt “odpaľovania”, t.j.cesto je kompaktné a odlepuje sa od okrajov hrnca. Trvá to celé asi minútu-dve.

Takto zamiešané cesto dáme vychladnúť. Počas chladnutia ho občas premiešame, aby sme späť vmiešali tuk, ktorý sa môže oddeľovať.

Do vychladnutého cesta potom po jednom zašľahávame mixérom celé vajcia a žĺtky. Vznikne nám žltá kaša, ktorú naplníme do zdobiaceho vrecúška a na plech vystlaný papierom na pečenie nanášame asi 10 cm dlhé tyčinky (rubé asi 1.5 cm). Prípadne môžeme tvarovať venčeky alebo guľôčky (ako na profiterolky).

Pokropíme vodou a pečieme v dobre rozohriatej rúre na 200 stupňoch asi 20-25 minút do zlatohneda.

Upečené éclairky necháme vychladnúť, prerežeme ich vodorovne a naplníme maslovým krémom.

Na maslový krém dáme do kastrólika pol deci vody a cukor (z ktorého odoberieme jednu veľkú lyžicu). Dáme variť, kým celá zmes nezačne vrieť a bublať. V tom okamihu začneme v čistej mise šľahať dva bielky, ktoré nám ostali pri príprave cesta, spolu s odloženou lyžicou cukru. Šľaháme najprv pomaly, len aby sa nám vytvorila mäkká pena. Zároveň sledujeme cukrový rozvar. Ak máme teplomer, potrebujeme dosiahnuť celkovú teplotu rozvaru 120 stupňov. Ak teplomer nemáme, rozvar musí dosiahnuť sirupovitú konzistenciu a musí sa začať sfarbovať do žltkava.

Rozvar teraz cícerkom prilievame do bielok, pričom stále šľaháme mixérom. Akonáhle je celý rozvar v bielkach, neprestávame šľahať a šľaháme až kým nie je bielkový sneh úplne tuhý a misa, v ktorej šľaháme, vychladnutá.

Do bielkového krému teraz vmiešame kúsky zmäknutého masla. Touto plnkou naplníme bezlepkové odpaľované koláčiky a uchovávame ich v chlade. Pred podávaním ich môžeme posypať práškovým cukrom.

bezlepkové odpaľované koláčiky
bezlepkové odpaľované koláčiky

Bezlepkové odpaľované cesto sa dá pripraviť aj z prirodzene bezlepkových múk. Vyskúšajte tiež naše ďalšie recepty:

Odpaľované cesto z ryžovej múky