Ľahká večera bez lepku – zemiakové dukátiky s lekvárom a makom

Opäť raz premýšľate, čo navariť na večeru a nemáte jednak veľa času a jednak sa vám nechce variť niečo komplikované? Je tu pre vás ľahká večera v podobe bezlepkových dukátikov zo zemiakového cesta na spôsob lokšového. Ak uprednosťnujete sladké, stačí ich naplniť slivkovým lekvárom a posypať mletým makom a podávať posypané práškovým cukrom. Ak na sladké dnes chuť nemáte, dukátiky sa dajú podávať napr.ako príloha k rajčinovej polievke.

Ľahká večera bez lepku – zemiakové dukátiky s lekvárom a makom

Potrebujeme:

Asi 500 g v šupke uvarených zemiakov (rovnako dobre poslúžia aj varené zemiaky z predošlého dňa, ktoré sme neminuli)

10 PL bezlepkovej múky Promix UNI

soľ

Na plnku:

slivkový lekvár (skúsili ste niekedy pečený lekvár zo sliviek bez cukru?)

mletý mak (asi 2 lyžice)

práškový cukor na posypanie

Ľahká večera

 

Postup:

V šupke uvarené zemiaky očistíme a na jemnom strúhadle nastrúhame. Ak používame varené zemiaky z predošlého dňa, riadne ich popučíme, aby ostalo čo najmenej (ideálne žiadne) hrudky.

Na 50 g zemiakov pridáme jednu zarovnanú lyžicu bezlepkovej múky Promix UNI. Ciže na 500 g zemiakov ppidáme 10 PL múky. Nezabudneme dochutiť soľou (zľahka, aby sme dali možnosť aj sladkej verzii).

Z prísad vypracujeme kompaktné cesto, ktoré rozvaľkáme na pomúčenej doske. Na pomúčenie sme opäť použili Promix UNI. Z cesta, ktoré sme rozvaľkali asi na pol cm hrúbku, vykrajujeme okrúhle dukátiky.

Opekáme ich z oboch strán na dobre rozpálenej panvici, kým sa na nich nezačnú robiť typické pripálené škvrny (ako keď pečieme lokše).

Vždy dva a dva dukátiky spájame lekvárom, ktorý bohato posypeme mletým makom. Pred podávaním dukáty posypeme práškovým cukrom.

Tieto bezlepkové dukátiky môžeme využiť aj pri slaných pokrmoch, buď ako príloha k šalátom alebo mäsu, či k letným polievkam.

Ľahká večera

 

Ak hľadáte inšpiráciu na ľahkú večeru, na našej stránke máme pre vás hneď niekoľko bezlepkových receptov:

Krupicový nákyp na sladko

Krupicový nákyp so slaninkou a bylinkami na slano

Cisársky trhanec

Bezlepkové zemiakové halušky gnocci 

Bezlepkov0 langoše