Bezlepkové taštičky s malinami

Máte po ruke maliny a rozmýšľate, čo z nich napiecť? Tieto fantastické chrumkavé bezlepkové taštičky s malinami si zamilujete. Krehké maslové cesto s prídavkom kyslej smotany, ktoré vytvára dojem lístkového (bez cukru) a plnka z malín sa k sebe výborne hodia. Upečte ich pre svoje deťúrence, padnú akurát do ruky a výborne sa hodia na výlet či na cestovanie za dovolenkou.

Bezlepkové taštičky s malinami

Potrebujeme:

250 g bezlepkovej múky Promix ALFA

pol CL soli

pol CL kypriaceho prášku

100 g kyslej smotany

200 g masla alebo rastlinného tuku (studeného, na kocky nakrájaného)

 

Na plnku:

150 g malín (čerstvých, ale môžu byť aj mrazené)

2-3 PL kryštálového cukru alebo iného sladidla

na špičku lyžičky mletej škorice

2 zarovnané PL kukuričného škrobu

1 vajce na potieranie

Bezlepkové taštičky s malinami
Bezlepkové taštičky s malinami

Postup:

Všetky prísady na cesto dáme do misky a varechou ich premiešame, aby sa začali spájať mokré a suché ingrediencie. Potom rukou začneme zľahka miesiť cesto, ale len pokiaľ sa jednotlivé prísady nespoja a nevytvoria guľu. Cesto nepremiesime, ide nám o to, aby v ňom ostali kúsky masla. Pracujeme rýchlo, aby sa maslo nezačalo topiť.

Guľu z cesta zabalíme do potravinovej fólie, sploštíme ju na disk a uložíme do chladničky asi na pol hodinu až hodinu, aby cesto stuhlo a vychladlo.

Medzitým si pripravíme plnku. Maliny dáme do kastrolika, posypeme cukrom a mletou škoricou a začneme zahrievať. Kukuričný škrob si rozmiešame s troškou vody, aby sa rozpustil a prilejeme ho do variacich sa malín. Z ovocia uvaríme hustejšiu kašu, odstavíme a necháme vychladnúť.

Studené cesto rozvaľkáme na ľahko pomúčenej doske na hrúbku asi pol centimetra a radielkom ho rozdelíme na rovnaké štvorce, veľké asi 7×7 cm.

Do stredu každého štvorca dáme za lyžičku malinovej plnky, okraje potrieme rozľšľahaným vajíčkom a preložením vytvoríme taštičky (trojuholníkové alebo obdlžnikové).

Bezlepkové taštičky ukladáme na plech vystlaný papierom na pečenie, potrieme ich rozšľahaným vajíčkom a pečieme v rozohriatej rúre na 200 stupňoch asi 20 minút do zlatohneda.

Upečené bezlepkové taštičky necháme vychladnúť.

Pred podávaním ich možno posypať práškovým cukrom.

 

Na prípravu týchto koláčikov sme použili našu bezlepkovú múku Promix ALFA, ktorá je obohatená komplexom minerálov z morských rias. Výborne sa hodí na prípravu pečiva, závinov, obzlášť vhodná je napríklad na prípravu parených buchiet či knedlí. Túto múku vám môže váš gastroenterolog predpísať (v kilovom balení ju kúpite s doplatkovou cenou 1,51 eura, objednávkový kód D0872).