Bezlepkový medový rez

Medový rez je síce doménou Vianoc, my sme však pre vás pripravili jeho osviežujúcu obmenu a zrazu sa výborne hodí napríklad aj na Veľkú noc – bezlepkový medový rez s banánmi.  Základom tohto chutného zákusku bez lepku sú medové pláty, ktoré si ľahko upečieme z našej zmesi na bezlepkový perník. Tie potom naplníme francúzskym čokoládovým krémom a čerstvými banánmi. Povrch nezabudneme poliať dobrou horkou čokoládou. A potom si už len sadneme, vyložíme nohy a vychutnáme si dielo našej práce. Tak nečakajte už a vyskúšajte náš najnovší recept.

Bezlepkový medový rez

Potrebujeme: 

Na medové pláty:

1 balenie bezlepkového perníku v prášku NOVALIM
2 plné lyžice medu
60 ml vody
50 g masla alebo rastlinného tuku

Na čokoládovú plnku:

200 g horkej čokolády

250 ml šľahačky

asi 3 neprezreté banány

Na polevu:

100 g čokolády

2 PL oleja

 

Postup:

Med rozpustíme vo vode, pridáme ho do bezlepkovej zmesi na perník,  ďalej pridáme mäkký tuk a vymiesime cesto. Cesto zabalíme do potravinovej fólie a necháme odležať v chladničke 24 hodín. Takto zabalené cesto môže v chlade odpočívať aj niekoľko dní. Odpočinuté cesto potom vyvaľkáme na pomúčenej doske (na pomúčenie použijeme napríklad múku Promix UNI) na hrúbku asi 7 mm a v celku ho upečieme v rozohriatej rúre na 210 stupňov do zlatista (asi 12-14 minút). Upečený plát cesta narežeme na rovnako dlhé pásy. Tie plníme plnkou.

Na plnku si privedieme šľahačku do varu a zalejeme ňou na kúsky nalámanú čokoládu. Rozmiešame až kým sa čokoláda úplne nerozpustí a necháme poriadne vychladnúť. Po vychladnutí zmeš vymiešame mixérom do hladkého krému. Krémom potom natierame jednotlivé medové pásy a na krém naukladáme na tenko nakrájané banánové kolieska.

Napokon rez polejeme nad parou roztopenou čokoládou, dobre premiešanou s olejom.

Polevu necháme zaschnúť.

Bezlepkový medový rez chutí najlepšie, keď ho necháme odležať niekoľko hodín. Medové cesto počas tohto času pekne zmäkne a jednotlivé chute koláča sa pekne premiešajú.

Bezlepkové medové rezy
Bezlepkové medové rezy

Ak hľadáte ďalšie inšpirácie na bezlepkové zákusky, skúste napríklad aj tieto naše recepty:

Jarné orechové rezy bez lepku

Pohánková torta s brusnicami

Opitý Izidor bez lepku