Bezlepkové koláčiky na Valentína – lekvárové srdiečka

Bezlepkové koláčiky, ktoré sme napiekli, môžete pripraviť ako prekvapenie pre niekoho, koho máte radi a kto žije bez lepku. Nemusíte byť ani zdatný v pečení, postup je veľmi jednoduchý a budete potrebovať len štyri prísady (vodu nerátame): jedno balenie zmesi na bezlepkový Perník NOVALIM, 2 PL medu, trochu tuku a nejaký dobrý, ideálne kyslý džem. Ak chcete koláčiky vyšpičkovať, zadovážte si napríklad maliny a mlžete sa pustiť do prípravy valentínskeho prekvapenia.

Bezlepkové koláčiky na Valentína – lekvárové srdiečka

Potrebujeme:

  • 1 balenie zmesi na bezlepkový Perník NOVALIM
  • 2 PL medu
  • 50 g masla alebo rastlinného tuku
  • Asi 300 – 400 ml vody (môžete použiť aj mlieko, pokiaľ tolerujte laktózu)
  • 1 pohár kyslého džemu (ríbezľového, višňového a pod.)
  • prípadne práškový cukor na posypanie a čerstvé maliny na ozdobu
Bezlepkové koláčiky
Bezlepkové koláčiky

Postup:

Asi deci vody zohrejeme a rozpustíme v nej med. V malej mištičke rozpustíme maslo alebo rastlinný tuk. Obe veci vlejeme do misy, do ktorej sme vysypali balenie bezlepkovej zmesi na perník. Postupne budeme prilievať zvyšok vody alebo mlieka až dokým sa nám nevytvorí cesto lávovitej konzistencie (husté ale stále tekuté).

Cesto nalejeme na plech (použili sme menší plech ako štandardný) vystlaný papierom na pečenie (aby sa papier nešmýkal a nekrčil, odporúčame potrieť plech najprv tukom a až potom naň prilepiť papier na pečenie). Cesto na povrchu uhladíme a pečieme v rozohriatej rúre na 180 stupňoch asi 20 minút. Cesto po dopečení necháme úplne vychladnúť.

Vychladnuté cesto rozrežeme na tri rovnaké časti. Prvú časť potrieme vrstvou džemu, priložíme na ňu druhú časť cesta a tú rovnako potrieme vrstvou džemu. Napokon priložéme poslednú, tretiu vrstvu. Na tú priložíme papier na pečenie a koláč asi na hodinu zaťažíme napríklad doskou alebo ťažkou knihou.

Po hodine cesto odkryjeme, pomocou vykrajovačky povykrajujeme srdiečka. Tie pred podávaním posypeme práškovým cukrom a ozdobíme malinou.

Ďalšie tipy na slávnostné zákusky bez lepku:

Pohánková torta s brusnicami

Karamelové košíčky bez lepku

Bezlepková jahodová torta