Pohánkové sušienky s vlašskými orechami

Ďalší zo série pohánkových receptov. Tentoraz sme z pohánkovej múky, zmiešanej s vlašskými orechami piekli pohánkové sušienky. Vcelku jednoduchá príprava, výsledkom ktorej sú chutné, orieškové keksíky, ktoré môžete bez výčitiek zabaliť deťom do školy na desiatu. Sladené kokosovým alebo brezovým cukrom, bezlepkové, z jednodruhovej múky. Môžete si ich pripraviť aj v bezlaktózovej verzii, ak namiesto mlieka použijete vodu alebo rastlinné mlieko. Cesto možno spraviť hutnejšie a keksíky nanášať na plech pomocou lyžice, alebo riedke a na plech ho potom nanášame pomocou zdobiaceho vrecka. (na foto verzia tuhšieho cesta)

Pohánkové sušienky

Potrebujeme:

  • 200 g pohánkovej múky Novalim
  • 200 g mletých vlašských orechov
  • 100 ml oleja
  • 1 vajce
  • 200 ml mlieka alebo vody
  • 1 ČL škorice
  • 1 ČL kypriaceho prášku
  • 120 g cukru (kokosový alebo brezový)

Postup:

Najprv v mise vyšľaháme do bleda vajce s cukrom. Potom prilejeme olej a dobre ho rozmiešame vo vajíčkovej zmesi. Ďalej pridáme mleté orechy a vodu (alebo mlieko) a zmes rozmiešame. Napokon vmiešame zľahka pohánku premiešanú so škoricou a kypriacim práškom. V tomto štádiu si môžeme zvoliť cestu, či chceme chrumkavé keksíky, alebo skôr kekse piškótového charakteru. Pre “piškótové” keksy musí byť cesto polotekuté, t.j.odpadáva z lyžice v redších kúskoch, resp.pomaly steká ako láva. Na rozriedenie cesta možno použiť trochu vody alebo mlieka. Ak chceme keksíky chrumkavé, pridáme striedavo lyžicu orechov a pohánkovej múky, kým sa z cesta nesformuje guľa.

Piškótovú verziu cesta nanášame na plech vystlaný papierom na pečenie pomocou zdobiaceho vrecka (robíme bodky, ktoré sa na plechu rozlejú), pre druhú verziu odoberáme cesto lyžičkou (alebo naberačkou na zmrzlinu) a robíme na plech s papierom kôpky, ktoré potom dnom pohára stlačíme do tvaru keksíka. Odporúčame zakaždým dno pohára namočiť do vody, aby sa naň cesto nelepilo.

Pečieme v rozohriatej rúre na 180 stupňoch 10-15 minút podľa veľkosti keksíkov. Pri menších piškótkach bude stačiť menej minút.

Upečené pohánkové sušienky necháme vychladnúť.

Pohánkové sušienky
Pohánkové sušienky

Pečiete radi keksíky a sušienky? Vyskúšajte aj naše ďalšie recepty:

Banánové kokosky bez lepku

Bezlepkové kakaové koláčiky z ryžovej múky

Bezlepkové striekané pečivo