Bezlepkové linecké koláčiky

Ktoré vianočné koláčiky sú široko ďaleko najobľúbenejšie? No predsa linecké koláčiky. Pôvod majú v susednom Rakúsku ale obľubu si našli aj mimo tejto krajiny. Linecké koláčiky sa u nás pečú na Vianoce, na Veľkú noc, ale vlastne aj kedykoľvek, keď má človek chuť na dobré domáce keksíky. Aby ani bezlepkáči neostali ukrátení, ponúkame vám dnes návod, ako si z našej univerzálnej bezlepkovej múky Promix UNI upiecť tie najlepšie krehké bezlepkové linecké koláčiky. Naplňte si ich domácim lekvárom a jedna dávka vám určite nebude stačiť.

Bezlepkové linecké koláčiky

Potrebujeme: 

400 g bezlepkovej múky Novalim Promix UNI

200 g tuku (masla alebo rastlinného tuku do cesta)

100 g práškového cukru

1 ČL vanilky alebo 1 vanilkový cukor

1 ČL kypriaceho prášku

2 vajcia

 

Postup:

Múku Promix UNI s kypriacim práškom a práškovým cukrom preosejeme, pridáme vanilku, zmäknuté maslo alebo rastlinný tuk a vajcia a vypracujeme ručne hladké cesto. Toto cesto sa dá použiť aj ihneď na pečenie, odporúčame vám však nechať ho odstáť aspoň 15 minút pri izbovej teplote. Môžete si ho pripraviť aj deň vopred a uchovať v chladničke zabalené v potravinovej fólii, potom ho však treba nechať aspoň hodinu pred pečením pri izbovej teplote popustiť.

Cesto rozvaľkáme na pomúčenej pracovnej doske na hrúbku asi pol centimetra a vykrajujeme koláčiky. Pečieme ich na plechu vystlanom papierom na pečenie, v rozohriatej rúre na 210 stupňov asi 8-10 minút, kým sa koláčiky nezačnú sfaebovať do zlatista.

Upečené koláčiky necháme vychladnúť na plechu. Vždy po dva ich potom zlepujeme lekvárom a povrch môžeme posypať práškovým cukrom, alebo dozdobiť roztopenou čokoládou.

Bezlepkové linecké koláčiky vydržia v uzavretej  nádobe aj niekoľko dní.

Bezlepkové linecké koláčiky
Bezlepkové linecké koláčiky

Ak hľadáte ďalšie overené bezlepkové vianočné recepty, inšpirujte sa na našej stránke:

Bezlepkový medovo orechový koláč na spôsob Marlenky

Bezlepkové koláčiky Spekulacius

Medovníčky z kukuričnej múky

Krehké medové koláčiky bez lepku

Voňavé bezlepkové perníčky

Vanilkové rožky bez lepku na viacero spôsobov