Bezlepkové brownies s karamelom

Aj keď brownies nemajú u nás dlhú tradíciu, čoraz častejšie vídať tento silno čokoládový koláčik v kaviarňach či cukrárňach. Jeho tajomstvo tkvie vo veľkom množstve kvalitnej čokolády, ktorá ide priamo do cesta. Potom nasleduje možnosť vylepšiť si ho ovocím, orechami alebo – ako sme to spravili my – domácim karamelom a lieskovcami. Upečte si dnes s nami bezlepkové brownies s karamelom a oslaďte si sychravú jeseň.

Bezlepkové brownies s karamelom

Potrebujeme:

150 + 100 g kryštálového cukru

150 ml šľahačky

350 g dobrej horkej čokolády

150 g bezlepkovej múky Promix BETA

100 + 30 g masla

3 väčšie vajcia

štipka soli

za hrsť nasekaných lieskovcov (alebo iných orechov)

 

Postup:

Najprv si pripravíme karamel. 150 g kryštálového cukru nasypeme do hlbšej panvice a necháme na slabom plameni topiť. Ideálne nemiešame, iba sledujeme ako sa cukor topí. Akonáhle sa začne cukor páliť, panvicu stiahneme z ohňa a pomykáme ňou, potom ju môžeme vrátiť späť, až kým sa všetok cukor neroztopí a nesfarbí do zlatohneda. Vtedy doň prilejeme šľahačku, opatrne, lebo karamel môže začať trochu prskať, premiešame a vrátime späť na slabý oheň. Miešame, kým sa hrudky karamelu nerozpustia a nevznikne nám hladká tekutina. Vtedy karamel úplne stiahneme z ohňa, pridáme 30 g masla, premiešame a odstavíme vychladnúť.

Nad parou si roztopíme horkú čokoládu so zvyšným maslom, keď je úplne roztopená, odstavíme ju z ohňa a necháme chladnúť.

Medzitým si vyšľaháme vajcia s cukrom (100 g) a štipkou soli, kým nám nevznikne nadýchaná bledá pena. Potom do nej vmiešame Promix BETA, zľahka, ale dôkladne a napokon vmiešame roztopenú čokoládu s maslom.

Nalejeme do štvorhranného plechu (my sme použili nízky plech a štvorhranný rám o veľkosti 20×25 cm), ktorý sme vystlali papierom na pečenie. Pofŕkame trochou karamelu, posypeme trochou orechov a pečieme v rozohriatej rúre na 160 stupňoch asi 20-25 minút.

Po upečení necháme trochu vychladnúť, potom polejem zvyšným karamelom a posypeme zvyšnými orechmi.

Vďaka bezlepkovej múke Promix BETA obohatíte vaše hriešne čokoládové brownies prírodným komplexom morských minerálov a jablčnou vlákninou. Ak sa chcete dozvedieť viac o tom, ktorá bezlepková múka NOVALIM je vhodná na aký druh pečiva, stiahnite si praktickú tabuľku.