Bezlepkové placky z ryžovej múky

V stánkoch s rýchlym občerstvením často ponúkajú mäsovo-zeleninovú zmes zabalenú v suchej placke (podobnej našej lokši), ktorá sa volá “wrap”. My sme našli a odskúšali recept na placky z ryžovej múky, ktoré vám môžu univerzálne poslúžiť pri príprave jedla. Najlepšie na nich je, že vám stačia iba dve základné suroviny a potom si ich môžete naplniť čímkoľvek. Napríklad kúskami grilovaného mäsa so zeleninou, ktoré vám ostali po víkendovej grilovačke, alebo po našsky, zmesou leča a duseného mäska. Fantázii sa medze nekladú, zaexperimentujte si proste s tým, čo vám najviac chutí.

A teraz sa pozrime bližšie, ako si pripravíte placky z ryžovej múky.

Placky z ryžovej múky

Potrebujeme:

1 šálku ryžovej múky Novalim

1 šálku vlažnej vody

trochu soli

trochu oleja na omastenie rúk (placky budeme totižto vyrábať ručne)

 

Postup:

Do menšieho hrnca dáme šálku vody (použili sme šálku s objemom 250 ml), soľ a privedieme ich k varu. Za stáleho miešania prisypeme ryžovú múku a varechou vymiešame do zmesi, ktorá síce bude vyzerať hrudkovito, ale to je v poriadku.

Hrniec stiahneme z ohňa a ryžovú zmes v ňom necháme odpočívať asi 10 minút.

Jemne si naolejujeme ruky a začneme cesto miesiť, aby sa pekne spojilo do jedného celku / do gule. Tú rozdelíme na 6 rovnakých častí. Každú časť ručne vygúľame do guličky, vložíme ju medzi dva hárky papiera na pečenie a valčekom vyvaľkáme na placku hrubú asi 3 mm. Tento postup zopakujeme so všetkými kúskami cesta.

Panvicu s nepriľnavým dnom nasucho dobre rozpálime a placky na nej opekáme z oboch strán podobne ako lokše, kým sa na nich nespravia upečené fľaky, zopár minút z každej strany.

Placky môžeme naplniť mäsom, zeleninou alebo ich použiť ako prílohu k hustej zeleninovej polievke.

(recept aj obrázky sme si požičali na stránke myheartbeets.com)

Ak by ste predsa len dali prednosť niečomu lokálnemu, môžete si pripraviť napríklad bezlepkové zemiakové lokše.