Bezlepkové kakaové koláčiky

Už sme dlho nemali nič čokoládové alebo kakaové. Dnes tomu spravíme koniec. Napiekli sme si jednoduché bezlepkové kakaové koláčiky z ryžovej múky. Neobsahujú žiadne mliečne alebo živočíšne výrobky, sú preto vhodné aj pre vegánov. Stačí len málo surovín, málo práce, trochu trpezlivosti a môžete chrumkať. Sú silne kakaové a primerane sladké, nároční fajnšmekri si ich môžu napríklad aj plniť vanilkovým krémom na spôsob “domácich oreo sušeniek”.

Bezlepkové kakaové koláčiky

Potrebujeme:

  • 130 g ryžovej múky Novalim
  • 1PL kukuričného škrobu
  • 2 – 3 PL horkého kakaa (podľa toho, či máte radšej horké alebo menej horké)
  • 2 ČL psýlia (môžeme nahradiť mletým ľanom, ľanovým šrotom alebo 1 ČL xantánovej či guarovej múky)
  • 1 ČL vanilky
  • štipka soli
  • 100 g trstinového cukru
  • 90 g kokosového tuku
  • na ozdobenie: roztopená čokoláda (ideálne horká), nasekané pistáciové orechy
Bezlepkové kakaové koláčiky
Bezlepkové kakaové koláčiky

Postup:

Ryžovú múku, kakao a kukuričný škrob preosejeme, pridáme soľ, psýlium, vanilku, cukor a dobre premiešame. Nakoniec pridáme na kúsky nakrájané studené maslo a rukou vypracujeme kompaktné, trochu lepivé cesto.

Cesto zabalíme do potravinovej fólie a necháme odpočívať v chladničke aspoň hodinu. Cesto si môžeme pripraviť napríklad aj deň vopred a potom ho len pol hodinu pred pečením vyberieme z chladničky a necháme pri izbovej teplote povoliť.

Na plech vystlaný papierom na pečenie tvarujeme z cesta guľôčky o veľkosti vlašského orecha (ak sa vám bude cesto lepiť na ruky, namáčajte si ich vo vode, alebo môžno cesto poprášiť ryžovou múkou. Guľôčky ukladáme na plech a potom ich stlačíme tak, aby vytvorili placaté koláčiky.

Pečieme v rozohriatej rúre na 180 stupňov asi 20 minút. Počas pečenia sa koláčiky jemne roztečú, udržia si však svoj tvar.

Dopečené koláčiky necháme vychladnúť a potom ich pofŕkame roztopenou horkou čokoládou a posypeme nasekanými pistáciami. (môžeme, samozrejme, použiť napríklad aj bielu čokoládu a iný druh orechov).

Koláčiky vydržia v uzatvárateľnej nádobe aj týždeň, dajú sa aj zmraziť do zásoby – ideálne nezdobené.

Zaujal vás tento recept? Ďalšie dobroty z ryžovej múky nájdete na našej stránke:

Vanilkové muffiny z ryžovej múky

Bezlepkové odpaľované čokoládové venčeky