Bezlepkový kváskový chlieb

Tak a konečne máme pre vás recept na bezlepkový kváskový chlieb, ktorý sme upiekli z prirodzene bezlepkových múk v našom sortimente. Inšpiroval nás počiatočný recept z kurzu pečenia bezlepkového chleba u Lenky (zdravepecenie.sk). Skúšali sme veľakrát, kombinovali rôzne množstvá, pomery, piekli, miesili, čakali a keď sme si povedali, že áno, takto sme si to predstavovali, spísali sme pre vás recept a nafotili ho.

O kvásku bez lepku sme písali už nedávno, ak ste článok zmeškali, môžete si ho pripomenúť tu. Ak sa vám nechce vyrábať si vlastný kvások, existujú tzv.kváskové mapy a nájdite si ochotnú gazdinku (alebo gazdu), ktorá kvások doma má a rada sa s vami podelí. S hotovým kváskom môžete začať hneď pracovať a na druhý deň si môžete napiecť chlebík.

Bezlepkový kváskový chlieb

Vráťme sa ale späť k nášmu receptu na bezlepkový kváskový chlieb. Vychádzali sme z ryžového kvásku, z ktorého sme si pripravili ryžový rozkvas (pridaním vody a ryžovej múky). Keď rozkvas dobre rozkysol (cez noc), pridali sme doňho zmes prirodzene bezlepkových múk a zopár ďalších potrebných ingrediencií a vymiesili cesto. To si v tomto teplom období pekne zrelo a kyslo v krásnej ošatke so srdiečkom, až riadne vykyslo, tak sme chlebík preklopili na plech a upiekli. Do chrumkava. Áno áno, výsledkom nášho snaženia bol krásny voňavý chlieb, na povrchu chrumkavý a vo vnútri vláčny, hutnejší – čo je pri kváskovom chlebe normálne a bežné a tento parádny chlieb vydrží mäkký niekoľko dní. Ibaže by ste ho zbaštili hneď – čo je dosť pravdepodobné.

Bezlepkový kváskový chlieb
Bezlepkový kváskový chlieb

Poďme sa teda pozrieť na recept, z ktorého vám výjde asi polkilový chlebík.

Potrebujeme:

200 g rozkvasu (zmiešajte svoj ryžový kvások so 100 g ryžovej bielej múky Novalim a 110 g vody, premiešajte a nechajte cez noc igelitom prikryté kvasiť)

100 g zemiakovej múky Novalim

50 g pohánkovej múky Novalim

50 g zemiakového škrobu alebo tapiokovej múky (funguje to aj s rovnakým množstvom ryžovej múky)

1 ČL soli

1 ČL chlebového korenia alebo mletej rasce

1 kopcovitá ČL psýlia (funguje to aj s ľanovým šrotom Novalim, len chlebík s ľanom má inú konzistenciu a na povrchu výraznejšie praská, na chuti to však rozdiel nespraví)

200 g vody

Bezlepkový kváskový chlieb
Bezlepkový kváskový chlieb

Postup:

Najprv si pripravíme tekuté prísady. Do vlažnej vody vsypeme lyžičku psýlia a necháme asi 10 minút postáť. Psýlium nabopná a nadobudne až gélovú konzistenciu. Do hotového rozkvasu pridáme všetky múky, soľ a korenie a vlejeme sem napučané psýlium s vodou. Lyžicou premiešame a potom rukou vymiesime kompaktné cesto. Cesto môže byť trochu lepkavé, ale nepridávame ďalšiu múku.

Ošatku si posypeme nejakým škrobom (zemiakovým, kukuričným….) a vložíme doň vymiesené cesto (peknou stranou nadol, švom nahor). Prikryjeme ho igelitom a necháme na teplom mieste kysnút. Kváskový chlieb nekysne tak rýchlo ako chlieb z droždia a zároveň nezískame taký výrazný nárast objemu. Chlebík necháme kysnúť aspoň 4-5 hodín.

Po nakysnutí si pripravíme rúru, tú rozohrejeme na 250 stupňov. Ak máte parný režim, určite ho využite, ak nemáte, na dno rúry dajte nádobu s vodou už pri zohrievaní. Chlieb z ošatky opatrne vyklopíme na plech s papierom na pečenie a dáme ho do rozohriatej rúry. Pri tejto vysokej teplote pečieme 10 minút, potom stíšime na asi 210 stupňov a pečieme ďalších 20-25 minút. (ak máte pod chlebom nádobu s vodou, odporúčame ju po 20 minútach vybrať a ešte dopekať chlebík aspoň 5 minút, aby bol zospodu prepečený a pekne klopkal (poklopkaním po chlebe zistíme, či je kôrka tuhá a bezlepkový kváskový chlieb dopečený).

Bezlepkový kváskový chlieb
Bezlepkový kváskový chlieb

Hotový chlebík vyberieme z rúry, môžeme postriekať vodou (kôrka bude chrumkavejšia) a necháme ho ÚPLNE vychladnúť. Nikdy nerozrezávame chlieb, ktorý je teplý, pretože aj keď sme ho vytiahli z rúry, striedka sa ešte dopeká, až kým chlieb úplne nevychladne.

A keď vychladne, tak ho zjeme hneď. Na to sa spoľahnite :-). Určite nám napíšte, ako vám to pôjde. Verte, chce to trochu trpezlivosti, ale raz ako sa vám podarí, podľahnete kváskovacej závislosti a zistíte, že kváskový bezlepkový chlieb je proste top.